Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Wystawa „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940–1941” – Czernichów, 13–22 grudnia 2010

Event Name Wystawa „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyz
Start Date 13th Dec 2010
End Date
Duration N/A
Description

W dniach 13–22 grudnia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Czernichowie prezentowana jest wystawa „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940–1941”.

Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jej scenariusz przygotował dr Mirosław Sikora przy współpracy Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej.

Na wystawę składa się 30 paneli, które w przystępny i atrakcyjny graficznie sposób przybliżają historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Żywiecczyzny. Wystawa prezentuje nie tylko krok po kroku sam przebieg akcji wysiedleńczej, ale także między innymi: proces aneksji ziem Żywiecczyzny do Rzeszy Wielkoniemieckiej, założenia organizacji oraz germanizacji tych ziem według idei narodowosocjalistycznej, strukturę narodowościową i gospodarczą powiatu, sylwetki pomysłodawców oraz wykonawców akcji wysiedleńczej, a także próbę oszacowania skutków przeprowadzonej akcji oraz późniejszych losów wysiedlonych mieszkańców Żywiecczyzny. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano unikalne dokumenty oraz fotografie pochodzące między innymi ze zbiorów: Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – IPN w Katowicach, Archiwum IPN w Warszawie, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz jego oddziału w Żywcu, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Miejskiego w Żywcu – Stary Zamek, Archiwum Federalnego w Berlinie-Lichterfelde, a także Archiwum Federalnego Oddział w Ludwigsburgu.

Serdecznie zapraszamy!
 

do góry