Nawigacja

Wystawy

Wernisaż wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970” – Bytom, 6 września 2012

Event Name Wernisaż wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w woje
Start Date 6th Sep 2012
End Date  
Duration N/A
Description

6 września o godz. 17.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2) odbył się wernisaż wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fundację Brama Cukermana oraz Ghetto Fighter’s House Museum z Galilei Zachodniej. Otwarcie wystawy towarzyszyło konferencji panelowej oraz szeregu imprez, których celem było  przywrócenie pamięci o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej. Prezentacja ukazuje różne aspekty odradzania się po holokauście społeczności żydowskiej oraz powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski, głównie do Izraela, Niemiec czy Szwecji.

Całość ilustrowana bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighter’s House z Galilei Zachodniej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz oddziałów TSKŻ z Katowic, Bielska, Częstochowy i ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych.
 
Honorowy patronat:
Ambasada Izraela w Warszawie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz
 
Wystawa była prezentowana do 31 stycznia 2013 r.

Zdjęcia: Adam Koj
 

do góry