Nawigacja

Wystawy

Wystawa „Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70. na Górnym Śląsku” – Gliwice, 23 listopada 2012

Event Name Wystawa „Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70. na Gó
Start Date 23rd Nov 2012
End Date  
Duration N/A
Description

23 listopada w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) odbył się wernisaż wystawy „Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70. na Górnym Śląsku". Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum w Gliwicach oraz oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wystawie towarzyszy IX Festiwal Filmowy Camera Silesia „Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70. na Górnym Śląsku”, współorganizowany przez Kino AMOK w dniach 23–29 listopada 2012 r.

Wystawa jest próbą spojrzenia na życie codzienne na obszarze uprzemysłowionej aglomeracji górnośląskiej w dekadzie lat siedemdziesiątych. Oparta została na unikalnych fotografiach dokumentujących większość charakterystycznych aspektów ówczesnej codzienności – od świąt i oficjalnych uroczystości państwowych, przez najważniejsze zagadnienia gospodarcze, szkołę, po rozrywkę i spędzanie czasu wolnego.  Zdjęcia, posegregowane w bloki problemowe, zostały opatrzone wprowadzeniem wykorzystującym najnowsze ustalenia historiografii. Poniżej umieszczono wypisy ze źródeł, przede wszystkim z ówczesnej prasy, które zostały dobrane tak, by stanowić sugestywny komentarz do obrazu prezentowanego na zdjęciu.

Jest to pierwsza prezentacja tego tematu w formie wystawy. Jej głównym przesłaniem jest „odbrązowienie” tzw. epoki gierkowskiej na Górnym Śląsku, ukazanie złożonych problemów społecznych, które ją cechowały, przy podkreśleniu, że kryzys lat osiemdziesiątych miał swoje realne źródła w poprzedniej dekadzie. Dodatkowym elementem wzmacniającym narrację są fragmenty filmów dokumentalnych i kronik filmowych, również prezentowane na wystawie.

„Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70 na Górnym Śląsku” to próba pokazania rzeczywistości „bigosowego socjalizmu” bez różowych okularów, które kiedyś nakładała nam gierkowska propaganda, a współcześnie – kultura masowa.

Wystawie w Willi Caro towarzyszy plenerowa ekspozycja „Gliwice w obiektywie Jana Suchana”, którą od 19 listopada oglądać można na gliwickim Rynku. Prezentuje ona wyłącznie fotografie reportażowe z Gliwic i jest swego rodzaju lokalnym dopełnieniem „Marzeń (z) betonu”, poświęconych całej aglomeracji. Zdjęcia Jana Suchana udostępnił jego syn Mikołaj.

Kolejnym elementem towarzyszącym „Marzeniom (z) betonu…” są bannery na ogrodzeniu Willi Caro, prezentujące plakaty z lat siedemdziesiątych o tematyce propagandowej i reklamowej.

Autorzy: Robert Ciupa, Bogusław Tracz (IPN Katowice)
Współpraca: Mikołaj Ratka (Muzeum w Gliwicach)
Oprawa plastyczna: Tomasz Kokott (Muzeum w Gliwicach)

Wystawa będzie prezentowana od 23 listopada 2012 do końca stycznia 2013 r.

Serdecznie zapraszamy!

Wernisaż wystawy w Willi Caro. Zdjęcia udostępniło Muzeum w Gliwicach 

 

Pliki do pobrania

do góry