Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Otwarcie wystawy „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP ” oraz inauguracja drugiej edycji programu edukacyjnego dla nauczycieli i wychowawców „Akademia Historii Najnowszej” – Rzeszów, 12 października 2012

  • Prezes IPN dr Łukasz Kamiński otwiera wystawę „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP"
  • Dr Marcin Krzanicki (OBEP IPN Rzeszów) kurator wystawy prezentuje wystawę
  • Dr Marcin Krzanicki (OBEP IPN Rzeszów) kurator wystawy prezentuje wystawę
  • Dr Marcin Krzanicki (OBEP IPN Rzeszów) kurator wystawy prezentuje wystawę
  • Wystawa „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP"
  • Spotkanie Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego z kombatantami
  • Spotkanie Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego z kombatantami
  • Prezes IPN wygłosił wykład otwierający drugą edycję programu „Akademia Historii Najnowszej"
  • Wystąpienie Wicewojewody Podkarpackiego Alicji Wosik
Event Name Otwarcie wystawy „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP ” o
Start Date 12th Oct 2012
End Date  
Duration N/A
Description

12 października 2012 r. w siedzibie rzeszowskiego IPN-u – ul. Słowackiego 18, o godz. 11.00 odbyło się otwarcie najnowszej wystawy plenerowej IPN Oddział w Rzeszowie „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP. Wystawę otworzył Prezes IPN dr. Łukasz Kamiński. Wystawie towarzyszy pokaz kronik filmowych Polskiej Agencji Telegraficznej z lipca i sierpnia 1939 r.

Przed otwarciem wystawy Prezes IPN spotkał się z kombatantami.

Tego samego dnia o godz. 14.00 w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie (ul. Niedzielskiego 2) odbyła się inauguracja drugiej edycji programu edukacyjnego dla nauczycieli i wychowawców „Akademia Historii Najnowszej”. Wykład otwierający „Kryzysy społeczne w Polsce po II wojnie światowej” wygłosił Prezes IPN dr. Łukasz Kamiński. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty edukacyjne.

Tego samego dnia o godz. 14.00 w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie (ul. Niedzielskiego 2) odbyła się inauguracja drugiej edycji programu edukacyjnego dla nauczycieli i wychowawców „Akademia Historii Najnowszej”. Wykład otwierający „Kryzysy społeczne w Polsce po II wojnie światowej” wygłosił Prezes IPN dr. Łukasz Kamiński. W drugiej części spotkania przeprowadzono warsztaty edukacyjne. Spotkanie było adresowane do nauczycieli uczestniczących w projekcie „Akademia Historii Najnowszej”.

Wystawa „Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP”

Cisza przed burzą to moment szczególny. Nie chodzi tu wyłącznie o brak dźwięków, ale o specyficzny stan oczekiwania na nieuniknione. Powietrze praktycznie się nie porusza, natura zastyga w bezruchu. Wszyscy wiedzą, że za chwilę nadejdzie nawałnica, ale jednocześnie łudzą się, „że może przejdzie obok”. Im bliżej kulminacji, tym częściej pojawiają się pierwsze podmuchy wiatru, a ludzie coraz bardziej gorączkowo szykują się na to, co nieuniknione, wiedząc jednocześnie, że najprawdopodobniej nie uda się im być w pełni gotowymi na to, co nadejdzie. A zaczyna się zwykle od nagłego gromu…

Takie też były dwa ostatnie miesiące 1939 r. 23 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała, na, jak to wówczas nazywano „letniska”, część wciąż pracowała pocieszając się myślą o nadchodzącym urlopie. Dla większości mieszkańców II RP niewiele się zmieniło: ten sam cykl dnia, ewentualnie nowe zadania związane z nadchodzącymi żniwami, te same święta, obchodzone rokrocznie w letnich miesiącach. Coś jednak było inaczej – w tle codzienności narastało wrzenie polityczne, które musiało w końcu znaleźć swoje ujście, co nastąpiło 1 września 1939 r. Ale jak to zwykle bywa, zanim to nastąpiło, wszystko toczyło się zwyczajnie – może prawie zwyczajnie, bo przecież nadchodziła burza...

Wystawa, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie, opowiada o dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej w kontekście społecznym. Stąd nie znajdziecie tutaj struktur oddziałów wojskowych, a opisy gry dyplomatycznej w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej zostały ograniczone do wzmianek w kalendarium. Znalazły się na niej głównie materiały prasowe – w tym zdjęcia wykonywane przez fotoreporterów Agencji Ilustrowanego Kuriera Codziennego, artykuły i opinie ówczesnych publicystów, które naszym zdaniem najlepiej oddają nastrój tamtych chwil. Jak zapewne Państwo zauważą, część materiałów ukazała się po 1 września 1939 r. Było to podyktowane cyklem wydawniczym tygodników. Stąd zdarzały się sytuacje, w których czytelnicy mogli przeczytać o przygotowaniach do wojny w czasie, gdy ona już trwała.

(autorzy wystawy: Jakub Izdebski, Marcin Krzanicki)

Akademia Historii Najnowszej, Rzeszów

Akademia Historii Najnowszej – to propozycja serii zajęć dla nauczycieli wychowawców (niekoniecznie historii), organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej „ŚLAD”.

Każde spotkanie składa się z dwóch części: teoretycznej z udziałem cenionych specjalistów z historii najnowszej oraz części warsztatowej. Uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne: teki edukacyjne IPN, filmy, czasopisma edukacyjne i historyczne.

To już druga edycja tego projektu (2012/2013). Akademię zainaugurował 27 września 2011 r. dr hab. Zbigniew Osiński z UMCS wykładem „Edukacja w PRL z mniej znanej strony”. Dopełnieniem wykładu były warsztaty „Wykorzystanie możliwości Internetu w aktywizacji uczniów poznających historię najnowszą”. Kolejnym gościem Akademii był prof. dr hab. Jerzy Eisler, który 4 października wygłosił wykład „Podobieństwa i różnice między polskimi miesiącami w PRL”. Wstępem do wykładu był film dokumentalny „Czarny czwartek” i dyskusja wokół wykorzystania filmu w dydaktyce. Warsztaty dotyczące wydarzeń w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu prowadzili: Zenon Fajger z OBEP IPN w Rzeszowie i Urszula Szymańska-Kujawa z PCEN. Ciekawe ujęcie tematu przez profesora Eislera zachęciło uczestników do zadawania pytań i dyskusji.

12 stycznia 2012 r. w spotkaniu obok nauczycieli uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Czudcu i Społecznego Gimnazjum i LO Doliny Strugu w Chmielniku. Celem warsztatów było zaprezentowanie gry edukacyjnej dotyczącej wprowadzenia 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce, a przygotowanej przez OBEP IPN w Rzeszowie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w zaprezentowanej przez Bogusława Kleszczyńskiego grze i wypowiedzieli się o jej walorach i możliwościach zastosowania w nauczaniu historii najnowszej. Prezentację gry poprzedził wykład Artura Brożyniaka na temat stanu wojennego w Polsce południowo-wschodniej.

Kolejne zajęcia, 7 marca, złożone były z dwóch części. Pierwszą poprowadził Bogusław Kleszczyński (OBEP IPN/Rzeszów) na temat filmu fabularnego jako narzędzia polityki historycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Zaprezentowano fragmenty filmów dotyczących ważnych wydarzeń z historii najnowszej. To samo wydarzenie w filmach pochodzących z różnych krajów zostało inaczej pokazane, a interpretacja widza – ucznia zależy od jego wiedzy. Ćwiczenia pokazały nauczycielom, jak wykorzystać film fabularny, który jest wizją reżyserską, w nauczaniu. Drugą część zajęć – warsztaty „Fotografia jako źródło historyczne” poprowadził dr Marcin Krzanicki (OBEP IPN/Rzeszów). Fotografia w przeciwieństwie do filmu fabularnego jest dokumentem pokazującym wycinek rzeczywistości. Ale interpretacja fotografii zależy od naszej wiedzy na temat autora, roku powstania, wydarzenia czy ujętych osób. Nie zawsze mamy tę wiedzę. Zajęcia uświadomiły nauczycielom, jak ważne jest wykorzystywanie tych źródeł umiejętnie.

Tematyka spotkania 17 kwietnia dotyczyła II wojny światowej. Wykład „Społeczeństwo polskie w okresie wojny i okupacji 1939–1945. Postawy – zachowania – nastroje” wygłosił prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Warsztaty tematyczne poprowadził Zenon Fajger (OBEP IPN/Rzeszów). Opierały się one na analizie prasy podziemnej, która opisywała postawy Polaków (pozytywne i negatywne).

13 czerwca odbył się wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zajęcia dla nauczycieli przeprowadzili pracownicy działu edukacyjnego.

Podsumowanie pierwszej edycji AHN odbyło się 20 czerwca 2012 r. z udziałem Prezesa IPN dra Łukasza Kamińskiego i Dyrektora IPN O/Rzeszów Ewy Leniart. Więcej informacji: http://www.pcen.pl/akademia-historii-najnowszej.html

do góry