Nawigacja

Видання IPN укр

Przystanek Historia

Spotkanie na wileńskim „Przystanku Historia” – Wilno, 11 lutego 2020

11 lutego br. w Domu Polskim w Wilnie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. Spotkanie poprowadziła Urszula Gierasimiuk, naczelnik OBEN IPN w Białymstoku. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor białostockiego IPN dr hab. Piotr Kardela witając zgromadzonych gości. Przedstawił on przybyłym najnowsze przedsięwzięcia edukacyjne i naukowe podejmowane przez Instytut. Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania dwóch wykładów: o działaniach sowieckiego aparatu bezpieczeństwa wobec Polaków w Wilnie w 1944 r. opowiedział dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr Dariusz Rogut, natomiast dr Sebastian Pilarski naczelnik BBH IPN wygłosił wykład pt. „Polska dyplomacja wobec wyzwań międzynarodowych lat 30. XX wieku”.

Doktor Sebastian Pilarski w swoim wystąpieniu posiłkując się licznymi argumentami wyjaśnił, że strona rosyjska mija się z prawdą obarczając Polskę o wywołanie wraz z Niemcami II wojny światowej. Podkreślił, iż to my Polacy, jako pierwsi w Europie przeciwstawiliśmy się w 1939 r. najpierw hitlerowskim Niemcom, a potem agresji Rosji sowieckiej, stając się ofiarami tego konfliktu zbrojnego.

Spotkanie zgromadziło liczną publiczność. Uczestnicy kierowali do prelegentów liczne pytania. Wydarzenie zbudziło również żywe zainteresowanie lokalnych mediów.  

do góry