Nawigacja

Portale tematyczne

Śladami pielgrzymek papieskich w okresie PRL

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal tematyczny dotyczący wizyt papieża Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL.

Ze strony startowej projektu: pielgrzymki.ipn.gov.pl mogą Państwo przejść do opisów wszystkich trzech wizyt Jana Pawła II w 1979, 1983 i 1987 roku.

Na portalu można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej będące spuścizną archiwalną po działalności organów bezpieczeństwa PRL, opisy poszczególnych etapów pielgrzymek, fotografie (zarówno wykonane przez funkcjonariuszy SB w ramach czynności służbowych, jak i zdjęcia z kolekcji prywatnych), linki do artykułów naukowych i edukacyjnych, grafiki, ulotki, kopie prasy polonijnej i wiele innych archiwalnych pamiątek wizyt Jana Pawła II. Zgromadzone materiały są nie tylko świadectwem ówczesnych czasów, nastrojów społecznych czy kulis działań komunistycznych służb, ale również dowodem na to, jak duże nadzieje i oczekiwania pokładali Polacy w Papieżu, który był zawsze ze swoimi rodakami w trudnych chwilach naszej historii. Dla czytelników anglojęzycznych przygotowaliśmy specjalną sekcję, gdzie zostały opisane wszystkie trzy pielgrzymki.

pielgrzymki.ipn.gov.pl

 

Serwisy dotyczące pierwszej i trzeciej podróży apostolskiej zostały upublicznione w 2017 i 2019 r. Przy okazji prac nad integracją i aktualizacją serwisów, przygotowaliśmy również materiały na temat wizyty z 1983 r. (druga pielgrzymka).

Dla polskiego społeczeństwa doświadczonego represjami stanu wojennego przyjazd Jana Pawła II do Polski w 1983 r. był szczególnie ważny. Papież starał się dać Polakom wiarę i nadzieję. Przekonywał, aby zło zwyciężać dobrem. Służba Bezpieczeństwa i władze Polski Ludowej mając doświadczenia wizyty Jana Pawła II z 1979 r. wiedziały, że spotkania z Ojcem Świętym wykraczają daleko poza swój religijny wymiar. Polecamy wstęp do portalu dr. Rafała Łatki „Nie traćcie nadziei”, kolekcję zdjęć z Archiwum IPN, opisy poszczególnych etapów pielgrzymki, czyli Warszawa, Niepokalanów, Częstochowa, Poznań, Katowice, Wrocław, Góra św. Anny i Kraków.

do góry