Nawigacja

Portale tematyczne

Sfałszowane wybory do Sejmu – 19 stycznia 1947

Na portalu www.wybory1947.pl zgromadzono archiwalne dokumenty i fotografie, a także materiały edukacyjne dotyczące jednego z mitów założycielskich tzw. Polski Ludowej – sfałszowanych przez komunistów wyborów do Sejmu z 19 stycznia 1947 roku.

  • Wybory 1947
    Wybory 1947

Wybrane źródła (np. zarządzenia, rozkazy, sprawozdania, protokoły przesłuchań, materiały propagandowe i ikonograficzne) nie tylko przedstawiają przebieg wyborów, ale odsłaniają także kulisy przygotowań do ich przeprowadzenia. Pokazują skalę i metody represji  komunistycznych wymierzonych w członków i sympatyków kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka ugrupowania, a także działania podejmowane wobec zbrojnego podziemia niepodległościowego. W kategorii „Z archiwum IPN” znajduje się galeria zdjęć, która prezentuje fotografie z zasobów Instytutu.

Ofiarom przedwyborczych represji poświęcona jest osobna zakładka. W latach 1944–1947 komuniści dokonali blisko 150 skrytobójczych zabójstw działaczy i sympatyków PSL. Ludowcy ginęli z rąk bojówkarzy z PPR, funkcjonariuszy UB i MO, członków ORMO. Na portalu IPN zamieszczono niepełną listę ofiar komunistycznego terroru. 

W sekcji „Czytelnia” znajdują się publikacje cyfrowe i filmy poświęcone sfałszowanym wyborom sprzed 70 lat, informacje o wystawach IPN poruszających tę tematykę, a także materiały edukacyjne dla nauczycieli.

www.wybory1947.pl

 

do góry