Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 23-25 września 2017

KRÓTKO

  • Warszawa: IPN rozpoczął kolejny etap prac w b. więzieniu na Mokotowie – szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odnaleziono fragment czaszki ludzkiej. Pierwsze prace poszukiwawcze Instytutu przy ul. Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 r. Drugi etap miał miejsce w lipcu br. – Pracujemy w miejscu, gdzie badaliśmy już teren przy głównym pawilonie w lipcu tego roku. Przez najbliższy tydzień będziemy kontynuowali te działania poszukiwawcze, które zmierzają do tego, żeby na badanym obszarze odnaleźć szczątki ludzkie. I w tej chwili działania nasze, które rozpoczęliśmy rano, już przyniosły efekty – relacjonował prof. Szwagrzyk. Jak wyjaśnił celem badania tego obszaru jest określenie gdzie na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej znajdują się ofiary zbrodni niemieckich lub komunistycznych. – Bo mówimy i o jednych i o drugich. Mamy tu na myśli niemieckie ofiary z 1944 r. To głównie osoby zamordowane w drugim dniu Powstania Warszawskiego, kiedy Niemcy wymordowali na terenie więzienia ponad 600 osób, które następnie zostały pogrzebane na jego terenie – powiedział. – Wprawdzie w 1945 r. były na tym obszarze prowadzone ekshumacje, ale naszym zdaniem nie było to wtedy działanie wykonane do końca, stąd odnajdywane przez nas podczas prac prowadzonych latem fragmenty szczątków ludzkich – wyjaśnił szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prace są obecnie prowadzone na obszarze o długości ponad 30 i szerokości ponad 20 metrów. –Na pewno jednak nie jest to etap ostatni i więzienie przy Rakowieckiej w latach następnych będzie badane. Z pewnością już od wiosny będziemy mogli tutaj kolejny etap rozpocząć. Taka jest bowiem skala potrzeb –  podkreślił prof. Szwagrzyk. – Mamy tutaj bowiem ogromny obszar więzienia, który zanim powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, trzeba przebadać. Szczególnie te miejsca, o których mamy wiedzę, że mogły być tam grzebane ofiary zbrodni niemieckich i komunistycznych. Obecny etap prac potrwa do końca tygodnia, będzie to już ostatni etap przed zimą – dodał. PAP, „Gazeta Polska codziennie”, dzieje.pl, polskieradio.pl, gazetaprawna.pl, 25 września 2017.
  • Poznań: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków zamordowanych w sowieckiej Rosji –  „Cierpieli i ginęli, gdyż byli Polakami” – napisano na tablicy upamiętniającej Polaków prześladowanych i eksterminowanych w sowieckiej Rosji w latach 1921-1939. Pierwszą tablicę pamięci pomordowanych w „Operacji Polskiej” NKWD odsłonięto w niedzielę w Poznaniu. W uroczystym odsłonięciu tablicy w dziedzińcu klasztoru ojców dominikanów w Poznaniu wzięli udział m.in. kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele IPN, władzy lokalnej i regionalnej, a także wojsko i harcerze. – Traktat ryski z 1921 roku, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i ustalał granicę ze związkiem sowieckim przewidywał możliwość repatriacji ludności. (…) Według ówczesnych szacunków na terenie Sowietów pozostało jeszcze 1,5 mln Polaków, którzy stali się obywatelami sowieckimi i doświadczyli wszystkich katastrof, do których doprowadziła komunistyczna władza – podkreślił w takcie uroczystości wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Jak dodał, bolszewicy wiązali z Polakami dalekosiężne plany. – Chcieli z nich uczynić modelowych komunistów i stworzyć kadry, które przejmą władzę w Polsce, po planowanym eksporcie rewolucji na Zachód – mówił wojewoda. – Po 10 latach eksperyment zakończył się zupełnym niepowodzeniem. Polacy okazali się całkowicie odporni na bolszewicką propagandę i musieli za to zapłacić. (…) Ludobójstwo na wielką skalę rozpoczęło się w roku 1937, gdy władze przystąpiły do tzw. »Operacji Polskiej«. W Związku Sowieckim zaczęło się regularne polowanie na ludzi narodowości polskiej – zaznaczył. – Ofiary wyszukiwano w spisach lokatorów, w książkach telefonicznych i działach kadr zakładów pracy. Pod pozorem walki z tzw. szpiegami i wrogami ludu, bolszewicy realizowali bezwzględną akcję depolonizacyjną. Represje spadły na niewinnych ludzi. Ich jedyną przewiną było to, że byli Polakami. Wystarczyło mieć nazwisko kończące się na –wicz, lub –ski, aby być na liście śmierci. Znane są przypadki zamordowania ludzi tylko dlatego, że mieli w domu »Trylogię« Henryka Sienkiewicza, lub korespondowali z krewnymi mieszkającymi na terenie II Rzeczpospolitej” – dodał. Wojewoda podkreślił, że odsłonięta w niedzielę w Poznaniu tablica jest pierwszym w Polsce wyrazem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w trakcie „Operacji Polskiej”; którzy zostali zamordowani za to, że „mówili i modlili się w ojczystym języku”. PAP, dzieje.pl, 24 września 2017; onet.pl, radiomaryja.pl, 25 września 2017.
  • Zablokowanie filmu „Niezwyciężeni” w wersji angielskiej na portalu YouTube – w sobotę ktoś próbował zablokować anglojęzyczną wersję „Niezwyciężonych”. Pomogły Google i Ministerstwo Cyfryzacji. Film „Niezwyciężeni” po angielsku jest już ponownie dostępny na portalu YouTube. IPN poinformował o sukcesie w specjalnym komunikacie. „Informujemy, że dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji i Google Polska zablokowana przez YouTube anglojęzyczna wersja filmu „Niezwyciężeni” jest ponownie dostępna w sieci” – czytamy w oświadczeniu Instytutu Pamięci Narodowej. „Film został zablokowany niezależnie od IPN. Sytuacja była spowodowana indywidualnym, prywatnym zgłoszeniem roszczenia do praw autorskich” – czytamy dalej. „Niezwyciężeni”, to krótka opowieść o historii Polski od II wojny światowej do upadku komunizmu. Anglojęzyczny tytuł tej produkcji to „The Unconquered”.  Jak informował portal TVP info, powodem zablokowania filmu IPN było zgłoszenie roszczeń z tytułu praw autorskich przez użytkownika „Jan Kozłowski”. Rafał Pękała, który jest współtwórcą cieszącego się popularnością filmu „Niezwyciężeni”, poinformował, że osobiście napisał do użytkownika, który zgłosił zastrzeżenia do filmu. Poprosił o wyjaśnienie i doprecyzowanie roszczeń. Równolegle przesłane zostało odwołanie do YouTube'a. rp.pl, se.pl, niezalezna.pl, dorzeczy.pl, tysol.pl, wp.pl, wpolityce.pl, gazeta.pl, wmeritum.pl,  kresy.pl, niewygodne.info.pl, prostozmostu.pl,  23 września 2017; wprost.pl, film.com.pl, poland.shafaqna.com, imoje.pl, 24 września 2017.
  •  Najnowszy "Biuletyn IPN" poświęcony losom Śląska – najnowszy, wrześniowy „Biuletyn IPN” jest w całości poświęcony Górnemu Śląskowi i jego skomplikowanym losom. Zamieszczone w czasopiśmie artykuły obejmują okres od początków woj. śląskiego w II Rzeczypospolitej do upadku PRL. Autorami większości tekstów są pracownicy katowickiego oddziału IPN. PAP, radiomaryja.pl, 23 września 2017.
do góry