Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 14 września 2017

KRÓTKO

  • IPN: zobowiązanie do współpracy z SB nie przesądza o „kłamstwie lustracyjnym” – w środę Instytut Pamięci Narodowej wydał komunikat w sprawie wypowiedzi prof. Andrzeja Friszke w mediach. Historyk prof. Andrzeja Friszke, na łamach „Rzeczpospolitej” 11 września br. ocenił, że decyzja Biura Lustracyjnego IPN o nie skierowaniu do sądu sprawy oświadczenia lustracyjnego ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego jest „kompromitacją IPN”. – Pan Przyłębski sam odręcznie napisał zobowiązanie do współpracy, a tego typu sprawy były kierowane do sądu jako kłamstwo lustracyjne. Ustawa o lustracji nie ma odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo szkodliwym agentem był dany człowiek. Jeśli jest rozbieżność między oświadczeniem lustracyjnym przyjmowanym w tym przypadku przez MSZ, a zachowaną dokumentacją, to sprawa zawsze była kierowana do sądu. Kłamstwo lustracyjne w przypadku pana Przyłębskiego zostało dokonane, a sprawa powinna znaleźć się w sądzie – stwierdził prof. Friszke. „Sugestie, że ujawnienie własnoręcznie sporządzonego zobowiązania do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa przesądza o zaistnieniu tajnej i świadomej współpracy i tym samym tzw. »kłamstwie lustracyjnym« stoją w sprzeczności z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego i wskazują na nieznajomość procedur lustracyjnych” - przypomniał IPN w komunikacie. Instytut odniósł się również do sprawy zatrudnienia w wydawnictwie IPN Arkadiusza Wingerta, który był wydawcą książek Davida Irvinga - brytyjskiego historyka, negującego Holokaust. W swoich publikacjach - m.in. w „Wojnie Hitlera” - Irving wykazywał tendencję do wyolbrzymiania szkód poniesionych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką i jednocześnie pomniejszania zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów. Irving był też oskarżany o antysemityzm oraz antypolonizm (m.in. zarzucał Karolowi Wojtyle udział w tzw. masakrze bydgoskiej z 1939 r.). „Prowadzona przez niego (Wingerta) oficyna nigdy nie wprowadziła na polski rynek książki żadnej premiery Davida Irvinga” – podał IPN, zaznaczając, że wydane przez Oficynę Wingert cztery książki Irvinga były jedynie drugimi i trzecimi wznowieniami książek, które wcześniej publikowały także inne wydawnictwa. „Nie zawierają one treści zabronionych prawem RP, za to w edycji Oficyny Wingert zadbano o dodanie krytycznych komentarzy naukowych prof. dr hab. Czesława Madajczyka – dodał Instytut. Prezes IPN Jarosław Szarek zatrudniając Wingerta - jak czytamy w komunikacie Instytutu – „brał pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie w branży wydawniczej i znajomość specyfiki rynku księgarskiego, kierując się jednocześnie zasadą, że dobór doradców i kształtowanie składu kadry kierowniczej IPN jest wyłączną kompetencją Prezesa Instytutu”. PAP, dzieje.pl, dziennik.pl, gazetaprawna.pl, polskieradio.pl, polsatnews.pl, onet.pl, wpolityce.pl, wiesci24.pl, 13 września 2017; „Rzeczpospolita”, 14 września 2017.
  • Wiedeń: Otwarto wystawę „Wypędzeni 1939” – we wtorek w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarto wystawę "Wypędzeni 1939" przygotowaną przez Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Ekspozycja prezentuje archiwalne fotografie, plakaty i dokumenty, a także krótkie filmy opowiadające historie wysiedlanych Polaków, a także „ukazuje szerszy kontekst polityki prowadzonej przez Niemcy pod hasłami »Lebensraum« oraz »Generalplan Ost«, w okolicznościach terroru stosowanego wobec Polaków i Żydów na tych terenach”. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci środowisk polonijnych Wiednia, a także Austriacy, w tym przedstawiciele świata nauki, m.in. prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu oraz Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich prof. Theodor Kanitzer, przedstawiciele Archiwum Austriackiego Ruchu Oporu – Dokumentationsarchiv des Österreichischen Widerstandes – dyrektor naukowy dr Gerhard Baumgartner oraz dr Winfried R. Garscha, i Agnieszka Kołodziejska oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wystawę - która ma na celu "zwrócenie uwagi na rolę paktu Hitler-Stalin w polityce wobec ludności polskiej i żydowskiej, jak i przesiedleń tzw. Niemców etnicznych z terenów sowieckich, osiedlanych w okupowanej Polsce w ramach akcji  »Heim ins Reich«  (Powrót do Rzeszy)” - można oglądać do 12 października. PAP, dzieje.pl, radiozagranica.pl,  13 września 2017; miasta.pl, 14 września 2017.
  • Białystok: Prace ekshumacyjne w miejscach, gdzie odkryto ślady jam grobowych – być może w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku spoczywają szczątki kilkudziesięciu ofiar zbrodni komunistycznych. Sprawdza to Instytut Pamięci Narodowej. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, rozpoczęło prace ekshumacyjne na terenie posesji znajdujących się w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Jest to kontynuacja poszukiwań rozpoczętych w sierpniu 2016 r. Wówczas zlokalizowano w tym miejscu pięć jam grobowych. W części z nich natrafiono na szczątki ludzkie należące do co najmniej czterech osób. – Działania poszukiwawcze podjęto na podstawie relacji świadków i dokumentów archiwalnych, między innymi raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z 1946 r., z których wynika, że w miejscach tych mogą spoczywać szczątki kilkudziesięciu ofiar zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego woj. białostockiego – poinformował prokurator Janusz Romańczuk, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. W ramach wznowionych prac dotychczas udało się odsłonić pięć jam grobowych odnalezionych w ubiegłym roku, a także dwie nowe jamy grobowe. W jamie nr V, z której w ubiegłym roku wyjęto pojedyncze kości ludzkie, specjaliści nie natrafili na kolejne szczątki. Poszukiwania będą trwały jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. bialystokonline.pl, bialystok.tvp.pl, 13 września 2017.
  • „Niezwyciężeni” – zwiastun animacji od Platige Image i IPN – pojawił się zwiastun zapowiadający nowy projekt studia odpowiedzialnego za animację Katedra oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Premiera już 15 września. „Niezwyciężeni” to animacja, którą stworzyło studio projektowe Fish Ladder, będące częścią Platige Image we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Krótkometrażowa produkcja opowiada o 50-letniej heroicznej walce Polaków o niepodległość. Pojawił się zwiastun promujący projekt, który możecie obejrzeć poniżej. kresy24.pl, naekranie.pl, fdb.pl, 14 września 2017.
  • Warszawa: 19 IX pierwsze spotkanie z cyklu „Historia ze zdjęciem” – we wtorek, 19 września, o godz. 17.30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Historia ze zdjęciem” nt. Archipelagu SŁON. Gośćmi Adama Hlebowicza będą prof. Andrzej Nowak, historyk, sowietolog oraz Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia i podróżnik. Cykl  to seria dyskusji, dla których punktem wyjścia będą fotografie związane z głośnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Podczas spotkań będzie można dowiedzieć się, co historyk może wyczytać z rodzinnego albumu, dlaczego niektórzy ludzie znikali ze zdjęć, a także zapoznać się z zasadami fotografii wojennej. Cykl prowadzi Adam Hlebowicz zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN, historyk i dziennikarz. dzieje.pl, historykon.pl, kulturalna.warszawa.pl, 13 września 2017.
do góry