Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 17 sierpnia 2017

KRÓTKO: 

  • IPN przesłucha nowego świadka w sprawie zbrodni w Jedwabnem  – jeszcze w sierpniu prokurator IPN przesłucha 89-letnią kobietę, która ma być naocznym świadkiem mordu Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 roku – informuje Polska Agencja Prasowa. O przesłuchanie nowego świadka wnioskował do IPN prawnik i ekonomista Krzysztof Krasowski z Białegostoku. Chodzi o urodzoną w 1928 r. Antoninę K., która w czasie wojny przebywała w Jedwabnem (obecnie mieszka w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim). Przesłuchanie ma odbyć się w miejscu zamieszkania domniemanego świadka. „Czynność zostanie przeprowadzona w trybie art. 327 par. 3 kpk – bez wydawania postanowienia o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa (...) w sprawie zbrodni dokonanej w dniu 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem” – podał w komunikacie cytowanym przez PAP prok. Dariusz Olszewski z pionu śledczego IPN w Białymstoku. To tam było prowadzone śledztwo dotyczące wydarzeń w Jedwabnem. Jak wyjaśnił prok. Olszewski, przed decyzją o podjęciu – na nowo – umorzonego śledztwa prokurator podejmuje wszelkie niezbędne czynności „w celu sprawdzenia okoliczności uzasadniających wydanie rozstrzygnięcia w tym przedmiocie”. „Co taka osoba może wiedzieć na temat przedmiotu śledztwa i czy te informacje rzeczywiście są istotne i wnoszące coś do sprawy, trudno przesądzać. Dopiero kiedy ta osoba zostanie przesłuchana, a odbiorę jej zeznania osobiście (...), to będę mógł coś na ten temat wiedzieć” – powiedział w rozmowie z Radiem Białystok prok. IPN Radosław Ignatiew, który prowadził śledztwo dotyczące wydarzeń z lipca 1941 w Jedwabnem. Polska Agencja Prasowa, 16 sierpnia 2017; Radio Białystok, 16 sierpnia 2017; Radio Olsztyn, 16 sierpnia 2017„Rzeczpospolita”, 16 sierpnia 2017; polsatnews.pl, 16 sierpnia 2017.
  • IPN: w ciągu tygodnia decyzja ws. oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego – najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja w sprawie oświadczenia lustracyjnego ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego – podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje z krakowskiego oddziału IPN. „Postępowanie znajduje się na etapie końcowym. Po analizie zabranego materiału, m.in. przez historyków, najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja końcowa” – powiedział PAP naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Krakowie Piotr Stawowy. Jak zastrzegł, postępowanie prawdopodobnie zostanie zakończone w takim terminie, o ile po analizie materiału nie powstanie potrzeba wykonania dodatkowych czynności dowodowych. Jako możliwe decyzje wskazał: albo zarządzenie o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec braku wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia, albo wniosek do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec powstania wątpliwości. O możliwym zakończeniu postępowania w sprawie oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego poinformowało w środę Radio Zet. Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego na początku marca, po ujawnieniu informacji o zachowanej w zbiorach Instytutu teczce personalnej TW „Wolfgang”, dotyczącej Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW „Wolfgang” został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r. – jak podano – w celu „zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu”. Polska Agencja Prasowa, 16 sierpnia 2017; wp.pl, 16 sierpnia 2017; radiozet.pl, 16 sierpnia 2017; wpolityce.pl, 16 sierpnia 2017.
  • Prezes IPN w Polskim Radiu 24 o sensie obchodzenia ważnych rocznic – szef Instytutu dr Jarosław Szarek był gościem audycji Tadeusza Płużańskiego, w czasie której rozmawiano o znaczeniu kultywowania pamięci o ważnych dla Polski i Polaków rocznic, m.in. ludobójstwa Polaków na Wołyniu, „operacji polskiej” NKWD, Powstania Warszawskiego czy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zdaniem prezesa IPN upamiętniając istotne wydarzenia z przeszłości, „czujemy łączność pokoleniową z ludźmi, którzy walczyli o wolność, honor i niepodległość”. – Kiedy Jan Paweł II przyjechał do Radzymina spotkać się z garstką żyjących jeszcze weteranów walczących w 1920 r., powiedział, że rodząc się w tym samym czasie, zaciągnął dług wobec tego czynu. Tak powinni się czuć wszyscy Polacy – powiedział dr Szarek. Jak tłumaczył, obraz wiktorii warszawskiej z 1920 roku jest czasem mylnie postrzegany, że cały naród stanął do broni i dzielnie odparł bolszewików. – To wcale nie musiało się skończyć zwycięstwem – zaznaczył gość audycji. – Pamiętajmy, że przez ponad 100 lat funkcjonowaliśmy w trzech różnych zaborach, co oznaczało inne systemy prawne, mentalność, a nawet komunikację – tłumaczył prezes IPN. Polskie Radio 24, 16 sierpnia 2017.
  • Panteon Żołnierzy Niezłomnych zamiast grobów zdrajców Polski? – na stronie internetowej „Tygodnika Solidarność” zamieszczono tekst dr. Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Autor w pełni popiera  pomysł prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego, aby na Powązkach Wojskowych powstał w nieodległej przyszłości Panteon Żołnierzy Niezłomnych, który zastąpiłby nieodpowiadającą ich zasługom „szufladkową” konstrukcję architektoniczną, zbudowaną kilka lat temu. „Uważamy, że równie dobrą jak »Łączka« lokalizacją byłaby dla niego ta część cmentarza, z której – jak zapowiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek – mają wreszcie zniknąć groby zdrajców Polski, m.in. Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, Karola Świerczewskiego, czego od dawna domagało się nasze Porozumienie. Na zwolnionej powierzchni będzie wystarczająco dużo miejsca, żeby wybudować okazały panteon – świadectwo należnego szacunku, jaki niepodległa Rzeczpospolita oddaje swoim bohaterom, którzy zginęli lub zostali zamordowani przez komunistycznych siepaczy, wykonujących rozkazy spoczywających do dzisiaj w Alei Zasłużonych Powązek Wojskowych realizatorów moskiewskiej polityki zniewolenia Polski” – tłumaczy dr Bukowski. Tysol.pl, 16 sierpnia 2017.
do góry