Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 12 - 14 sierpnia 2017

KRÓTKO: 

  • Prezes IPN: Stwórzmy wielką koalicję pamięci – O podjęcie działań na rzecz budowy w Warszawie pomnika ku czci ofiar tzw. operacji polskiej NKWD zaapelował 11 sierpnia, w 80. rocznicę rozpoczęcia sowieckich zbrodni na Polakach, prezes IPN Jarosław Szarek. Szef Instytutu wziął udział w uroczystościach przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. – 80 lat temu na biurku szefa NKWD Nikołaja Jeżowa został podpisany ten zbrodniczy rozkaz, została uruchomiona wielka machina terroru. Na jej końcu był czasami dół, czasami piwnica lokalnego urzędu NKWD. Potem pojedynczy człowiek i zimna lufa przyłożona do jego potylicy. (...) 111 tys. czy 200 tys. ofiar - skala przeraża. Zginęli, bo byli Polakami, bo stali na straży wiary ojców, na straży własności, na straży ziemi. Trwali na ziemiach swych ojców od pokoleń - powiedział Jarosław Szarek. Jak podkreślił Szarek, przypominanie o zbrodni NKWD jest zobowiązaniem wobec przodków. – Spotykamy się pod tym pomnikiem, który powstał dzięki wysiłkowi i determinacji wielkiego strażnika pamięci Wojciecha Ziembińskiego. Gdy państwo polskie nie pamiętało, jego determinacja spowodowała, że ten pomnik powstał. Dzisiaj do krzyży na tym wagonie dokładamy 111 tys. czy 200 tys. krzyży – zaznaczył Szarek. Zaapelował także o budowę pomnika poświęconego ofiarom NKWD 1937-38. - Stwórzmy wielką koalicję pamięci, wielką koalicję, która spowoduje, że w przyszłym roku spotkamy się pod pomnikiem ofiar „operacji polskiej” – zaapelował prezes IPN. Polska Agencja Prasowa, 11 sierpnia 2017; Gazeta Polska Codziennie, 12 sierpnia 2017; gazeta.prawna.pl, 11 sierpnia 2017; wpolityce.pl, 11 sierpnia 2017.
  • „Zginęli, bo byli Polakami” – promocja najnowszego albumu prof. Nikołaja Iwanowa – w 80. rocznicę rozpoczęcia tzw. operacji polskiej NKWD w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyła się promocja albumu rosyjskiego historyka prof. Nikołaja Iwanowa pt. „Zginęli, bo byli Polakami. Koszmar »operacji polskiej« NKWD 1937–38”. Prezentacji książki towarzyszyła dyskusja z udziałem autora oraz prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślili, że problemem jest brak należytego upamiętnienia ofiar sowieckich zbrodni z lat 1937–1938. Na dzień dzisiejszy – przypomniał prof. Iwanow – jedyny pomnik honorujący ofiary to brzozowy krzyż w miejscowości Dołbysz na Ukrainie. Prezes IPN zwrócił uwagę, że znalezienie fizycznych grobów wszystkich ofiar masowych zbrodni sprzed 80 lat jest zadaniem niewykonalnym, ponieważ „cały Związek Sowiecki to miliony ofiar, to jeden wielki cmentarz”. Według niego rozwiązaniem problemu uczczenia ofiar może być postawienie im pomnika w Warszawie - o to szef Instytutu oficjalnie zaapelował ostatnio do władz Warszawy. tysol.pl, 12 sierpnia 2017; niezalezna.pl, 12 sierpnia 2017; telewizjarepublika.pl, 11 sierpnia 2017.
  • Prezes IPN: w 1937 r. Polacy byli mordowani, tylko za to, że byli Polakami – W 1937 r. Polacy byli mordowani w Związku Sowieckim strzałem w głowę, tylko dlatego, że byli Polakami. Bo mieli w sobie gen wolności, który nie podobał się Stalinowi. Uważam, że musi stanąć pomnik, by ich upamiętnić – powiedział w „Gościu Wiadomości” prezes IPN dr Jarosław Szarek, komentując 80-tą rocznicę tzw. operacji polskiej NKWD. Szef Instytutu przypomniał, że w 1937 r. „uruchomiono machinę, której celem była likwidacja Polaków”. Zwrócił uwagę, że „akcja polska” NKWD nie przebiła się do świadomości społeczeństwa. – Stalin likwidował poszczególne narody w ZSRR, ale szczególnie walczył z polskością. Niektórzy historycy porównują tę zbrodnię do Holokaustu. Bo gdy wtedy ktoś był Polakiem, a w dodatku mężczyzną, to jego szansa przeżycia równała się zero. Szukano ofiar w książkach telefonicznych. I wystarczyło miejsce urodzenia na dawnych ziemiach polskich, by usłyszeć wyrok śmierci – mówił dr Szarek. Wiadomości TVP1, 11 sierpnia 2017; TVP Info, 11 sierpnia 2017.
  • Katarzyna Maniewska z IPN o tzw. operacji polskiej NKWD: to było sowieckie ludobójstwo – w wywiadzie udzielonym „Gazecie Pomorskiej” dr Katarzyna Maniewska z pionu edukacyjnego Delegatury IPN w Bydgoszczy podkreśliła, że eksterminacja Polaków w Związku Sowieckim – rozpoczęta 80 lat temu – „była jednym z najbardziej dramatycznych i krwawych aktów sowieckiego terroru”. – NKWD nazwało tę akcję „operacją polską”, bo była też operacja niemiecka i gruzińska. Te działania były wymierzone w Polaków, więc nazywamy ją operacją antypolską, przeciwstawiając się propagandzie sowieckiej, która potocznie używała określenia „operacja polska”. To było sowieckie ludobójstwo – tłumaczyła dr Maniewska. Gazeta Pomorska, 14 sierpnia 2017.
  • IPN będzie poszukiwał grobów polskich legionistów na Ukrainie – Eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wezmą udział w poszukiwaniach w Kostiuchnówce na Ukrainie grobów żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Prace organizuje jedna z ukraińskich firm archeologicznych wspólnie z harcerzami z Chorągwi Łódzkiej ZHP. Polscy harcerze już od wielu lat opiekują się tam grobami żołnierzy Legionów Polskich. W czerwcu 2017 r. ukraińscy archeolodzy, którzy do poszukiwań zaprosili ekspertów IPN, otrzymali zezwolenie Ministerstwa Kultury Ukrainy na prace na Wołyniu - w tym także w Kostiuchnówce, gdzie w lipcu 1916 r. doszło do wyjątkowo zaciętej bitwy polskich żołnierzy z rosyjskimi. - To bardzo ważne wydarzenie. Zgoda ukraińskiego Ministerstwa Kultury na prace archeologiczne w miejscach, gdzie znajdują się groby Polaków jest bardzo pozytywnym sygnałem do prowadzenia dalszego otwartego dialogu historycznego z Ukrainą. (…) W przypadku odnalezienia grobów legionistów dalsze prace, stosownie do ukraińskich procedur prawnych zostaną wstrzymane, w celu uzyskania zgody na ekshumację szczątków – tłumaczy w rozmowie z PAP mec. Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W jej ocenie prace poszukiwawcze w Kostiuchnówce „pozwolą na rozszerzenie zakresu wspólnego, polsko-ukraińskiego badania przeszłości”. Polska Agencja Prasowa; 11 sierpnia 2017, polskieradio.pl, 11 sierpnia 2017; gosc.pl, 11 sierpnia 2017; wiadomosci.dziennik.pl, 11 sierpnia 2017; radiomaryja.pl, 13 sierpnia 2017; wpolityce.pl, 13 sierpnia 2017; Nasz Dziennik, 12 sierpnia 2017.
  • Prezes IPN o znaczeniu Bitwy Warszawskiej 1920 roku: uratowało łacińską cywilizację – na łamach „Naszego Dziennika” ukazał się artykuł prezesa IPN dr. Jarosława Szarka dotyczący Bitwy Warszawskiej, której 97. rocznica przypada w tym roku. „Przed kilkoma dniami – dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej i Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – po raz pierwszy odbyły się uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę Operacji Polskiej NKWD – ludobójstwa dokonanego na co najmniej 111 tysiącach Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Zagłada naszych rodaków w 1937 roku stanowi dobrą ilustrację, przed czym nasi przodkowie uratowali nas w sierpniu 1920 roku. (…) Warszawska wiktoria przypieczętowana następnie na polach Komarowa i nad Niemnem pozwoliła nam na niecałe dwadzieścia lat zaczerpnąć wolności, która musiała wystarczyć na dziesięciolecia kolejnej niewoli. Stąd również nasz niespłacony dług wobec tamtego pokolenia zwycięzców. Wielkość triumfu 1920 roku jest tym znaczniejsza, gdy dostrzeżemy, w jakim momencie do niego doszło i jak blisko Polska była od tragedii, która pogrzebałaby nie tylko naszą dopiero co odzyskaną niepodległość, ale doprowadziła do zagłady cywilizacji łacińskiej” – pisze prezes IPN. Nasz Dziennik, 14 sierpnia 2017.

 

 

 

 

 

do góry