Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 3 sierpnia 2017

KRÓTKO:

  • Toruń: Znana jest treść wyciągów z notatek TW „Leszek” – PAP i publiczne radio PiK dotarły do wyciągów z informacji uzyskanych od TW "Leszek", które datowane są na 1983 rok. Wynika z nich, że TW „Leszek” przekazywał informacje o toruńskim fizyku, prof. Ryszardzie B. (figuruje w aktach IPN jako TW „Janek”) i jego służbowym wyjeździe do USA. Prokuratura w procesie lustracyjnym przed toruńskim sądem dowodzi, że miał być nim były rektor UMK prof. Jan Kopcewicz. Naukowiec zaprzecza, że współpracował z SB. Podczas kolejnej rozprawy lustracyjnej asystent byłego szefa toruńskiej SB, Henryk M. podkreślał, że nie miał nigdy do czynienia z fikcyjnymi tajnymi współpracownikami Tym samym zaprzeczył słowom kluczowego świadka w procesie Grzegorza F., także funkcjonariusza SB, który miał zwerbować Kopcewicza, ale przed sądem zmienił swoje wcześniejsze zeznania złożone w IPN, i dowodził, że rejestracja była fikcyjna. – Nie wiem w ogóle czy »Leszek« istniał. Uważam tę historię za mityczną. Jeżeli nawet był, to te doniesienia świadczą, że to nie mogłem być ja, bo przecież rektor nie zajmował się takimi sprawami, jak mieszkanie. Z prof. B. nigdy nie rozmawiałem, nie znałem go. Wszyscy wiedzieli na UMK o tym, że ktoś został za granicą, to nie była żadna tajemnica – powiedział w środę prof. Kopcewicz. Prokurator IPN Emilia Kępińska jest w posiadaniu odpisów z notatek TW „Leszek”, ale ich treść dotychczas nie była ujawniana przed toruńskim sądem. – To informacje uzyskane od TW »Leszek« i spisane przez funkcjonariuszy SB, z których potem został sporządzony wyciąg i przekazany do innej sprawy – w tym przypadku zostały one włożone do teczki TW »Janek«. Nie mamy wiedzy czy to całość informacji czy tylko jej część, skrót. Z podpisu wynika, że sporządził ten wyciąg funkcjonariusz Grzegorz F. Byłoby prościej, gdyby zachowały się dokumenty – powiedziała Kępińska. Teczki pracy TW „Leszek” nie ma. Prokuratorzy IPN zakładają, że została ona zniszczona na początku lat 90. Grzegorz F. zostanie ponownie przesłuchany przed sądem we wrześniu. Prokuratura zarzuca Kopcewiczowi złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego w 2008 r. Oświadczenia lustracyjne profesor składał w 1996 r., 1999 r., 2002 r. i 2008 r. Prof. Jan Kopcewicz był rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w latach 1982-84, 1987-90 oraz 1999-2005, prorektorem w roku 1981, a w latach 1996-99 i 2005-08 dziekanem wydziału biologii. PAP, radiopik.pl, interia.pl, „Gazeta Wyborcza”, „Nowości”, „Gazeta Pomorska”, 2 sierpnia 2017.
  • Prezydent Katowic: zamierzam bronić upamiętnienia Ziętka – prezydent Katowic Marcin Krupa zamierza bronić upamiętnienia w przestrzeni publicznej postaci gen. Jerzego Ziętka – objętego ustawą dekomunizacyjną. W świetle ustawy negatywnie tę postać zaopiniował IPN; wojewoda śląski zapowiedział, że wypełni ustawę. – Jestem przeciwny likwidacji nazwy ronda imienia generała Ziętka czy pomników. To jest ostatnia rzecz, do której przyłożę palec i absolutnie będę temu przeciwny – powiedział w środę prezydent Katowic. – Będę apelował do pana wojewody, aby zrewidował swoje poglądy, aby ewentualnie przedyskutował to z władzami centralnymi – co do kwestii innego podejścia akurat do tej osoby – zaznaczył. – Będę na pewno w tej sprawie interweniował. Już wysłałem do wojewody pismo, w którym wyrażam swój sprzeciw – oświadczył Krupa. Sznajder przytoczył w opinii wydarzenia z życiorysu Ziętka. Wskazuje m.in. na lata 1945-1950, gdy pełnił on funkcję wicewojewody śląskiego. – To ten okres należy uznać za najbardziej obciążający w jego politycznej karierze. Jako przedstawiciel najwyższych władz w regionie, był odpowiedzialny za proces formowania się i tzw. »utrwalania« władzy ludowej na obszarze Górnego Śląska. Nie ulega wątpliwości, że miał świadomość działalności Urzędu Bezpieczeństwa oraz funkcjonowania stalinowskiej machiny skierowanej przeciwko realnym lub domniemanym wrogom nowego ustroju – zaznaczył dyrektor katowickiego IPN. Prezydent Katowic w środowej zaakcentował, że to jednak z inicjatywy Ziętka ze wschodu powrócili do Polski Ślązacy wywiezieni tam przez komunistyczne władze (lata represji z tej strony wobec mieszkańców regionu, w tym wywózek, określa się jako Tragedię Górnośląską). –  Trochę tu widzę rozdwojenie jaźni IPN-u. Rzeczywiście, opinia (przygotowana pod kątem ustawy – PAP ) jest bardziej negatywna. Natomiast zwracam uwagę, że to właśnie IPN robił warsztaty i wykłady, m.in. w zachodnich gminach województwa, podczas których opowiadał o Tragedii Górnośląskiej – wskazując, że rola gen. Ziętka była w tym wypadku dość pozytywna. Stosując fortel, że na Śląsku brakuje rąk do pracy, udało mu się tych wywiezionych przymusowo przywieźć na ziemie Śląska – - zaznaczył Krupa. PAP, dzieje.pl, portalsamorzadowy.pl, slask.onet.pl, 2 sierpnia 2017.
  • IPN objął wsparciem Dom Pamięci zamordowanego przez SB ks. Romana Kotlarza – w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach koło Radomia działa już „Przystanek Historia”. To budynek dawnej plebanii, gdzie mieszkał kapelan radomskich robotników, protestujących w czerwcu ’76 roku. Kapłan został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa. „Przystanek Historia” to jedna z inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej, której celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Od  początku lipca „Przystanek” działa w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza. Placówkę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00, a w każdy wtorek dyżur pełni historyk z IPN. Dom Pamięci ks. Romana Kotlarza służy zachowaniu pamięci o duszpasterzu. Są w nim pamiątki w postaci dokumentów, fotografii, które zachowały się z czasów, gdy był proboszczem parafii. IPN przygotował też dwie publikacje dotyczące ks. Romana Kotlarza. Jedna adresowana do każdego czytelnika, druga do historyków. Obecnie powstaje też film fabularny o ks. Kotlarzu - niezłomnym kapłanie, męczenniku czasów komunizmu, który był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców”. Producentem i reżyserem obrazu jest znany filmowiec Jacek Gwizdała. ekai.pl, niedziela.pl, 2 sierpnia 2017; pch24.pl,  gazetabiznesowa.pl, 3 sierpnia 2017.
do góry