Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 27 lipca 2017

KRÓTKO

  • Polsko-rosyjska bitwa o pomniki. Moskwa planuje odwet w Smoleńsku – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Konstantin Kosaczew powiedział dziś „Rossijskiej Gaziecie”, że "jeśli Polska nie zrezygnuje z planów niszczenia pomników radzieckich”, wówczas Moskwa "może nie mieć wyjścia" i „będzie musiał podjąć kroki odwetowe". Wśród nich Kosaczew wymienił właśnie odrzucenie polskiej prośby o budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Senator przypomniał, że Rosję i Polskę obowiązują dwa bazowe porozumienia: jedno z 1992 roku, a drugie — o miejscach pamięci – z 1994 roku. Poza tym Kosaczow podkreślił, że na terytorium Rosji są takie miejsca pamięci z okresu przedwojennego, wojennego i powojennego. Senator poinformował także o prawdopodobnych krokach Rosji w odpowiedzi na decyzję Polski o demontażu pomników żołnierzy radzieckich. – Z naszego punktu widzenia może zacząć się kolejny etap, kiedy my, ponieważ Polacy naruszają te dwa porozumienia, z naszej strony przestaniemy je wykonywać w części dotyczącej opieki i pomocy Polakom w opiece nad miejscami pamięci znajdującymi się na terytorium Rosji – powiedział Kosaczow na konferencji prasowej. –Jednym z takich miejsc pamięci jest miejsce katastrofy samolotu polskiego prezydenta (w Smoleńsku) – dodał.  W zeszłym roku w wywiadzie dla Onetu prezes IPN zapowiedział usuwanie radzieckich pomników z polskich miast. Sprawa wywołała oburzenie w Rosji. Ogólnopolski projekt zakładał, że wszystkie pomniki sowieckie zostaną przetransportowane do skansenu o powierzchni kilku hektarów. Ile pomników należałoby właściwie przenieść? Ocenia się, że w Polsce monumentów upamiętniających czerwonoarmistów jest nie więcej niż 200. Po wojnie powstało ich około 500. IPN rozpoczął w 2016 r. ich inwentaryzację – to jej wyniki miały pomóc w podjęciu decyzji, gdzie pomniki zostaną ostatecznie przeniesione. onet.pl, sputniknews.com, 26 lipca 2017.
  • Anna Szeląg: Każdego z tych bohaterów chcemy zawołać po imieniu – w „Gazecie Lubuskiej”  zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg opowiadała o  tym kto został pochowany na „Łączce” pod osłoną nocy. Jak przebiegają prace archeologiczne i czy na Powązkach znajdują się szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego. Tłumaczyła też w jaki sposób prowadzone są badania na jednym z najważniejszych grobów w kraju. – Tajne pochówki to jedno z obliczy ówczesnego terroru. Gdyby te miejsca były znane, rozpocząłby się kult pamięci osób, które dla wielu były bohaterami. Na to władza komunistyczna pozwolić sobie nie mogła – zaznaczyła Szeląg. – Nie chodzi o to, żeby odnaleźć szczątki, podjąć je i pochować oraz napisać: „ofiary komunizmu”. Każdego z tych bohaterów chcemy zawołać po imieniu. To coś, co przyświeca naszym pracom. Każdy z nich ginąc miał imię i nazwisko. Jesteśmy im winni to, by przywrócić im tożsamość – podkreśliła. „Gazeta Lubuska”, naszemiasto.pl, 27 lipca 2017.
  • Powstanie, warsztaty, kino – szczeciński Instytut Pamięci Narodowej w związku z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypada na wtorek (1 sierpnia), przygotował warsztaty dla dzieci "Kukiełki pod Barykadą" oraz projekcję fimu "Miasto 44". Warsztaty adresowane są do dzieci w wieku 9-11 lat. W trakcie zajęć stworzą swoje własne papierowe kukiełki i w oparciu o oryginalne teksty teatrzyku Kukiełki pod Barykadą zaprezentują kilka scen z życia walczącej Warszawy. Teatrzyk Kukiełki pod Barykadą powstał na początku Powstania Warszawskiego na Powiślu. Tekst przedstawienia został przygotowany w ciągu jednego dnia i był na bieżąco aktualizowany. Powstańcza premiera spektaklu odbyła się 16 sierpnia 1944 r. w domu przy ulicy Tamka 38 przed dowództwem Zgrupowania „Krybar”. W następnych dniach przedstawienie odgrywano na ulicach, w bramach, mieszkaniach, świetlicach żołnierskich oraz w innych miejscach, gdzie ukrywała się ludność Powiśla i Śródmieścia. Warsztaty odbędą się w ProMediach przy ul. Wojska Polskiego 2. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Kontakt i zapisy: Anna.Pieluszczak@ipn.gov.pl, tel. 91 312 94 22. „Kurier Szczeciński”, 24kurier.pl, prawy.pl, 27 lipca 2017.
do góry