Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 25 września 2014

KRÓTKO: 

  • Rocznica Polskiego Państwa Podziemnego – zbliżająca się 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego nadal wywołuje zainteresowanie mediów. Kieleckie „Echo Dnia" poświęciło rocznicy i historii PPP specjalną wkładkę „Kuryer Kielecki", na którą składają się teksty autorstwa pracowników IPN. Wkładkę otwiera tekst prezesa IPN dr. Łukasza  Kamińskiego pt. „Dziedzictwo Polski Podziemnej". „Tradycja Polskiego Państwa Podziemnego stanowi jeden z fundamentów naszego narodowego dziedzictwa" – napisał m.in. Kamiński. Poza tekstem prezesa IPN w dodatku znalazły się także teksty Doroty Koczwańskiej-Kality z krakowskiego IPN oraz Marzeny Grosickiej, dr. Tomasza Domańskiego, Edyty Krężołek i dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z kieleckiej delegatury IPN. „Polska Dziennik Łódzki" napisała, że w odpowiedzi na apel IPN i ŚZŻAK o uczczenie rocznicy PPP w Brąszewicach zostanie odprawiona msza święta. O apelu wspomina również „Gazeta Polska Codziennie", która informuje o materiałach przygotowanych przez IPN, które można pobrać ze strony internetowej. Polskieradio.pl,  „Echo Dnia", „Polska Dziennik Łódzki", „Gazeta Polska Codziennie", „Idziemy", 25 września 2014.
  • Koniec z 9 maja – „Nasz Dziennik" poinformował, że w czwartek Sejm będzie głosował nad złożonym przez PiS wnioskiem o formalne zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności, obchodzonego w czasach PRL 9 maja. – Po 1989 roku w Polsce powrócono do daty 8 maja, ale nikt nie zadbał o to, by problem tego oficjalnego święta państwowego unormować. Przez 25 lat nikt na ten problem nie zwrócił uwagi – powiedział „ND" dyrektor BEP IPN dr Andrzej Zawistowski. „Nasz Dziennik", 25 września 2014.
  • Koniec prac na Kopernika – podczas wczorajszego, ostatniego we wrześniowym etapie dnia prac na terenie byłego ogrodu więzienia UB w Białymstoku odkryto kolejne dwie jamy grobowe – napisał „Nasz Dziennik". Na dziś przewidziana jest konferencja prasowa w siedzibie IPN, podsumowująca ten etap. O pracach w byłym areszcie informują także inne media. Trwają natomiast nadal – o czym pisze „Nasz Dziennik" – prace archeologiczno-poszukiwawcze na terenie dawnej siedziby UB w Mławie. radiobialystok.pl, 24 września,  „Nasz Dziennik", „Kurier Poranny", „Gazeta Współczesna", 25 września 2014.
  • Teksty historyków z IPN w miesięcznikach – w miesięcznikach poświęconych historii, które ukazały się w czwartek, znalazło się kilka tekstów pióra historyków związanych z IPN. Grzegorz Wołk z BEP IPN przypomniał na łamach pisma „Newsweek Historia" sylwetkę jednego z najbardziej okrutnych ubeków lat pięćdziesiątych – Józefa Duszy. Grzegorz Majchrzak, również z BEP IPN, opisał w „wSieci Historii", jak  Służba Bezpieczeństwa „ochraniała" polskich sportowców uczestniczących w olimpiadzie w Monachium w 1972 roku przed kontaktami z „niepożądanymi" ludźmi i instytucjami. Pracownik  szczecińskiego oddziału IPN dr Sebastian Ligarski przedstawił w „wSieci Historii" dzieje ogłoszeń drobnych w polskich – zwłaszcza na Górnym i Dolnym Śląsku – gazetach bezpośrednio po II wojnie światowej. Autor nazwał te ogłoszenia barometrem nastrojów społecznych. Czy ksiądz Popiełuszko spotkał się z papieżem Janem Pawłem II  podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 roku? – na to pytanie próbował odpowiedzieć analizując różne fotografie Radosław Morawski, pracownik BUiAD i autor rubryki „Z fototeki IPN" w miesięczniku „wSieci Historii". Ukazały się również informacje o publikacjach wydanych przez IPN. Profesor Antoni Dudek, członek Rady IPN, krótko przedstawił w „wSieci Historii" książkę Mirosława Szumiły pt. „Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce", a Marek Klecel w tym samym miesięczniku w swoim stałym cyklu „Wśród książek" wspomniał również o pracy Piotra Stanka pt. „Stefan Korboński (1901–1989). Działalność polityczna i społeczna". „Newsweek Historia", „wSieci Historii", 25 września 2014.
  • Konkurs na komiks – portal radiowarszawa.com.pl poinformował o kolejnej edycji adresowanego do uczniów konkursu „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", organizowanym przez IPN. – Uczniowie tworzą prace opowiadające o losach naszego kraju w XX wieku. Rysunki mogą przedstawiać zarówno prawdziwe zdarzenia, jak i fikcyjne epizody. Komiksy muszą spełniać jeden warunek, zgodność z historią – powiedziała portalowi Anna Klimowicz Centrum Edukacyjnego IPN. radiowarszawa.com.pl, 24 września 2014.
  • O Ince w Radiu Gdańsk – na antenie publicznego Radia Gdańsk wyemitowano dwie audycje poświęcone poszukiwaniom prowadzonym na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, gdzie prawdopodobnie została pochowana Danuta Siedzikówna Inka. Anna Rębas w audycji „Ukryta prawda" przedstawiła relacje historyków, antropologów, lekarzy i mieszkańców Gdańska. Druga audycja jest częścią cyklu „Co za historia". radiogdansk.pl, 23-24 września 2014.
do góry