Nawigacja

Видання IPN укр

Materiały do pobrania

[TEKST + AUDIO] Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - materiały prasowe, popularnonaukowe, wydawnictwa, dokumenty i multimedia

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

  • Grób generałów Mieczysława Smorawińskiego i Stanisława Bohaterewicza. Klęczy Stefan Kołodziejski Delegat PCK (źródło: AIPN)
    Grób generałów Mieczysława Smorawińskiego i Stanisława Bohaterewicza. Klęczy Stefan Kołodziejski Delegat PCK (źródło: AIPN)

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa czy aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.

13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL oraz podwaliną pojałtańskiego systemu.

W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przygotowaliśmy dla Państwa listę publikacji i materiałów naukowych opracowanych przez IPN:

Portal tematyczny – Katyń 1940

Zbrodnia Katyńska (artykuły, audio/video, biogramy w portalu przystanekhistoria.pl)

https://przystanekhistoria.pl/dokumenty/szablonyimg/166-Logo_Przystanek-Historia_shared.png

Infografiki historyczne. Zbrodnia katyńska

Zbrodnia katyńska. Najważniejsze fakty

 Zbrodnia Katyńska – materiały  do pobrania

Publikacje IPN na temat zbrodni katyńskiej

Teka edukacyjna IPN „Zbrodnia Katyńska”

Informacje dotyczące śledztwa w sprawie określanej symbolicznym mianem Zbrodni Katyńskiej

Katyń 1940–2020. Zbrodnia – kłamstwo – pamięć

Wykład dr. Macieja Korkucia na IPNtv: Kłamstwo Katyńskie – od Stalina do Gorbaczowa

"Katyń - historia wciąż żywa" - film zrealizowany na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej

„Kto nie zna ojca twarzy…”. Poznańskie rodziny katyńskie. Film dokumentalny IPN

►Nagranie AUDIO [poniżej do pobrania]:

  • dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN o kłamstwie katyńskim

Zbrodnia Katyńska – dodatki do prasy: do pobrania

„Kulisy historii”, odc. 109: „Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw” – Premiera 8 kwietnia 2023 o godz. 15.00 na kanale IPNtv

Notacje IPN: Zbrodnia Katyńska

Ogólnopolska konferencja naukowa „Kapelani katyńscy”: Sala Kolumnowa Sejmu RP, 12 kwietnia 2023 r. Transmisja na kanale iTV Sejm

Do udziału w konferencji zostały zaproszone osoby ze środowiska katyńskiego, m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Polsce, Muzeum Katyńskie oraz wybitni naukowcy z IPN oraz innych ośrodków akademickich, jak: prof. Andrzej Nowak, prof. Tadeusz Wolsza, prof. Józef Marecki, prof. Sławomir Cenckiewicz.

Polecamy Państwu Biuletynu IPN (nr 209 (4) / 2023). Pamięć Narodu. W kwietniowym numerze „Biuletynu IPN” przypominamy odkrycie zbiorowych mogił w Lesie Katyńskim przed osiemdziesięciu laty. W tekście „Fakty i artefakty” przestawiamy, co znaleziono przy pogrzebanych polskich oficerach. Przedmioty te świadczą często o tym, co było dla nich najcenniejsze. Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem z cyklu „Errata do biografii” Świadkowie Katynia w reżyserii Roberta Kaczmarka.

4. Międzynarodowy festiwal filmowy o totalitaryzmach „Echa Katynia” na ► Kongresie Pamięci Narodowej 13–15 kwietnia 2023 r., PGE Narodowy

Podczas festiwalu zaprezentowano 25 produkcji, wyselekcjonowanych z różnych zakątków świata. To zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym także nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg” oraz kandydaci do tej nagrody: „Klondike” (Ukraina), „Styczeń” (Łotwa) oraz „Kalev” (Estonia).

Większość z prezentowanych produkcji to polskie premiery, takie jak: „Stanisław Helski. Dlatego”, „The City and the city”, „The Northeast Winds”, „We have left”.

XVI Katyński Marsz Cieni,  16 kwietnia 2023 r. Marsz organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Organizatorem Marszu jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław". Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z patronów.
 

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz

tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry