Nawigacja

Komunikaty

100 niezwykłych fotografii Papieża na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Barbara Niedzielko
Data publikacji 14.05.2020

Konferencja prasowa z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbędzie się 18 maja 2020 r. o godz. 10.00 w Krakowie, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Juliana Dunajewskiego 8).

Unikatowe fotografie oraz dokumenty z archiwum IPN związane z Janem Pawłem II w jednym miejscu – startują nowe portale dotyczące papieża Polaka: https://wadowice1920.gosc.pl/ opowiadający o rodzinnych stronach młodego Karola i kształtowaniu się jego osoby oraz pielgrzymki.ipn.gov.pl. będący świadectwem nastrojów społecznych i kulis działań służb PRL wobec Jana Pawła II, ale również dowodem na to, jak duże nadzieje i oczekiwania pokładali Polacy w Papieżu w czasach komunistycznego zniewolenia.

W konferencji prasowej w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz przedstawiciele „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk (red. naczelny) i dr Andrzej Grajewski – Kraków, 18 maja 2020, godz. 10.00.

 

Jaki wpływ na ukształtowanie się przyszłego papieża Polaka mieli sąsiedzi z rodzinnych Wadowic? Czym była dla niego Ojczyzna – II Rzeczpospolita Polska i co o niej sądził? Na te i na wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi już 18 maja na nowym portalu https://wadowice1920.gosc.pl/. Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża. Walka o granice odrodzonej Polski, wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka bloków portalu. Oprócz tego 100 zdjęć (w tym kilkadziesiąt unikatowych), dokumenty z archiwum IPN oraz teksty renomowanych autorów.

Portal został przygotowany specjalnie na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II przez redakcję tygodnika „Gość Niedzielny” oraz Instytut Pamięci Narodowej. Na konferencji obecni będą również przedstawiciele tygodnika „Gość Niedzielny” – redaktor naczelny ks. Adam Pawlaszczyk i dr Andrzej Grajewski.

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotował także portal tematyczny dotyczący wizyt papieża Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL, który będzie dostępny od 15 maja 2020 r. (g. 12:00) na stronie: pielgrzymki.ipn.gov.pl. W serwisie będzie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z Archiwum IPN dot. poszczególnych etapów pielgrzymek.

 

 

Konferencja prasowa odbędzie się w trybie tradycyjnym oraz online. Zapraszamy do oglądania konferencji w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej (https://www.facebook.com/ipngovpl/) oraz w IPNtvPL na kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC5G4MtGuS9o88U9DjOan3yA).

Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań poprzez czat. Uprzejmie prosimy przedstawicieli mediów o podanie w pytaniu imienia, nazwiska oraz redakcji. Ewentualne wcześniejsze pytania proszę kierować do 18 maja do godz. 8.00 na adres: Janusz.Slezak@ipn.gov.pl.

Proszę także o wstępną deklarację udziału w konferencji do 18 maja do godz. 8.00 pod adresem: adam.stefan.lewandowski@ipn.gov.pl.

do góry