Nawigacja

Komunikaty

Apel IPN do samorządowców

Barbara Niedzielko
Data publikacji 07.08.2019

W setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zwrócił się do prezydentów i burmistrzów miast z apelem o wywieszenie flag przy ulicach, których nazwy związane są z powstaniami śląskimi.

 

Szanowni Państwo,


zbliżająca się setna rocznica I powstania śląskiego skłania społeczność Górnego Śląska do podejmowania różnorodnych inicjatyw mających na celu upamiętnienie i uczczenie tamtych wydarzeń.

Z naszej strony chcielibyśmy zaproponować i zachęcić do realizacji przedsięwzięcia polegającego na wywieszeniu biało-czerwonych flag na ulicach, których nazwy związane są z wydarzeniami pierwszego powstania śląskiego, (na przykład: Powstańców Śląskich, Alfonsa Zgrzebnioka, Józefa Grzegorzka, Stanisława Mastalerza, Wojciecha Korfantego). Ten rodzaj publicznej manifestacji pamięci obowiązywałby w dniach od 16 do 24 sierpnia, czyli w czasie, w którym trwały walki powstańcze.

Propozycja ta, poza symbolicznym znaczeniem, wnosi ważny element do edukacji społecznej – zwraca uwagę na nazwy ulic, służy uświadomieniu ogółowi społeczeństwa wydarzeń i postaci, które wpisały się w historię walk o przynależność Górnego Śląska do Polski.

Bardzo prosimy o włączenie się do zaproponowanej przez nas akcj

 

Z wyrazami szacunku,

    Jarosław Szarek

do góry