Nawigacja

Komunikaty

Komunikat o ujawnieniu szczątków ofiar egzekucji przeprowadzonych przez żołnierzy Wehrmachtu w dniu 4 września 1939 roku w Częstochowie

Anna Cisek
Data publikacji 02.08.2019

W dniu 2 lipca 2019 roku podczas prac budowlanych prowadzonych przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny przy ul. Krakowskiej w Częstochowie natrafiono na ludzkie szczątki.

W związku z tym w dniach 3, 8, 11 i 13 lipca 2019 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach przeprowadził oględziny miejsca ich ujawnienia. W następstwie tych czynności zabezpieczono szczątki ludzkie pochodzące od 11 osób.  Szczątki te zostaną poddane szczegółowym oględzinom w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie oraz ewentualnym genetycznym badaniom porównawczym. W toku czynności oględzin miejsca ujawnienia szczątków ludzkich znaleziono także szereg różnych przedmiotów, w tym zegarek, pierścionki, obrazek ze zdjęciem, dziecięcą zabawkę,  które mogą być przydatne do badań identyfikacyjnych.

Z dotychczasowych ustaleń Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach wynika, że przy Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie odnaleziono najprawdopodobniej szczątki mieszkańców Częstochowy, którzy w dniu 4 września 1939 roku, bezpośrednio po zajęciu miasta przez wojska niemieckie, zostali rozstrzelani przez żołnierzy Wehrmachtu.

W dniu 4 września 1939 roku żołnierze wkraczających do Częstochowy oddziałów niemieckie strzelali do uciekających mieszkańców miasta, w tym także do osób chroniących się w kościołach, a także przeprowadzali publiczne egzekucje. Ciała pomordowanych osób pochowano w dołach wykopanych na terenie całego miasta oraz na cmentarzu. Do pochówków zastrzelonych osób wykorzystano także szczeliny przeciwlotnicze usytuowane między innymi w pobliżu Bazyliki Archikatedralnej. Jak ustalono w toku śledztwa żołnierze Wehrmachtu zamordowali wówczas od kilkuset do 1740 osób.

 

 

prok. Michał Skwara
p.o. Naczelnika
  Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach

 

Katowice, dnia 2 sierpnia 2019 roku

do góry