Nawigacja

Komunikaty

Komunikat Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o zatrzymaniu poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania w śledztwie OKŚZpNP w Katowicach

Barbara Niedzielko
Data publikacji 07.06.2019

17 maja 2019 roku w miejscowości Pribancja w Chorwacji zatrzymano Romana Zdzisława S. – poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Strona chorwacka podjęła decyzję o wydaniu poszukiwanego polskim organom wymiaru sprawiedliwości. Podejrzany, w dniu 6 czerwca br., został przekazany funkcjonariuszom polskiej Policji, którzy przetransportowali go do kraju.

Roman Zdzisław S. to były funkcjonariusz plutonu specjalnego Pułku Manewrowego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach, który w dniu 16 grudnia 1981 roku w Katowicach, wraz z innymi funkcjonariuszami tego plutonu, wziął udział w ataku na strajkujących górników kopalni „Wujek”, którzy protestowali w ten sposób przeciwko bezprawnemu wprowadzeniu stanu wojennego i pozbawieniu obywateli podstawowych praw i wolności, oddając strzały z broni palnej w ich kierunku, w wyniku czego śmierć poniosło 9 górników, a 21 doznało obrażeń ciała.

Wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Romana Zdzisława S., w dniu 29 października 2012 roku, złożył do Sądu Okręgowego  w Katowicach prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, bowiem podejrzany nie miał w Polsce miejsca zamieszkania i miejsca stałego pobytu, natomiast przebywał stale na terenie Niemiec, ponadto zrzekł się obywatelstwa polskiego i przyjął obywatelstwo niemieckie. Okoliczności te uzasadniały zatem podejrzenie, że Roman Zdzisław S. ukrywa się przez polskimi organami wymiaru sprawiedliwości, by uniknąć odpowiedzialności za udział w pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Sąd Okręgowy w Katowicach, postanowieniem z dnia 7 stycznia 2013 roku, wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Romana Zdzisława S., podzielając w pełni argumentację prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach co do konieczności poddania podejrzanego jurysdykcji polskiego sądu.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec Romana Zdzisława S. został przekazany stronie niemieckiej, która jednak odmówiła jego wykonania.

Jak dotąd 17 funkcjonariuszy plutonu specjalnego Pułku Manewrowego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach zostało uznanych przez sąd winnymi przestępstw popełnionych w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”, które polegały na oddaniu strzałów z broni palnej do protestujących górników, w wyniku czego śmierć poniosło 9 z nich, a 21 doznało poważnych obrażeń ciała. Za czyny te sprawcom wymierzono kary od 2 lat i 6 miesięcy do 6 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie w Chorwacji Romana Zdzisława S. i przekazanie go stronie polskiej pozwoli na postawienie podejrzanego przed sądem w Polsce w związku z czynami popełnionymi w dniu  16 grudnia 1981 roku w kopali ,,Wujek” w Katowicach.

do góry