Nawigacja

Komunikaty

Konferencja prasowa na temat jubileuszowego, 10. przeglądu filmowego Instytutu Pamięci Narodowej „Echa Katynia” – Warszawa, 11 kwietnia 2019

Anna Cisek
Data publikacji 11.04.2019

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25, godz. 11.00

Podczas konferencji zostanie zaprezentowany oraz szczegółowo omówiony program 10. przeglądu filmowego Instytutu Pamięci Narodowej „Echa Katynia”. Przedstawią go  dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz oraz Arkadiusz Gołębiewski, reżyser jednego z festiwalowych filmów Dzieci kwatery Ł. 

Omówiony zostanie każdy prezentowany podczas 10. przeglądu filmowego IPN „Echa Katynia” film. Każdy z nich jest refleksją zarówno nad Zbrodnią Katyńską, jak i innymi zbrodniami totalitaryzmów. Oprócz projekcji filmowych odbędą się spotkania i dyskusje z ich twórcami.

Wydarzenie startuje 11 kwietnia. Zwieńczeniem 10. przeglądu filmowego „Echa Katynia” będzie uroczysta Gala Finałowa, która odbędzie się 15 kwietnia w Sali Kameralnej Teatru Polskiego.

* * *

W marcu 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu rozpoczęto egzekucje w lesie katyńskim. Przez lata prawda o Zbrodni Katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych. Cenzorzy dbali szczególnie o to, by prawda o zbrodni nie pojawiła się w przekazie filmowym. Dlatego też pierwszy dokument o Zbrodni Katyńskiej został nakręcony w Polsce w 1990 roku przez Marcela Łozińskiego (Las katyński).

do góry