Nawigacja

Komunikaty

Dlaczego IPN nie wydał książki Adama Puławskiego – nasza odpowiedź na medialne zarzuty

Anna Cisek
Data publikacji 21.02.2019

W odpowiedzi na kolejne doniesienia medialne (OKO.press, TOK FM, „Gazeta Wyborcza”, Onet, „Tygodnik Przegląd”) dotyczące rzekomego braku zgody na wydanie przez Instytut Pamięci Narodowej książki dr. Adama Puławskiego, m.in. ze względu na to, że „misją IPN jest wybielanie w oczach opinii publicznej w Polsce i za granicą postaw Polaków wobec Żydów w czasie wojny”[*], Instytut Pamięci Narodowej informuje, że o nieopublikowaniu pracy dr. Puławskiego pt. „Cała Polska terenem krwawego tępienia Żydów”. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu na Kraj, AK wobec eksterminacji ludności żydowskiej od „Wielkiej Akcji” do powstania w getcie warszawskim (22 lipca 1942 – 19 kwietnia 1943) zadecydowały jedynie względy merytoryczne, które przedstawiamy w załączonych recenzjach wydawniczych publikacji dr. Puławskiego z 26 lutego 2017 r. autorstwa dr. hab. Grzegorza Berendta (ówcześnie Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku) oraz z 1 marca 2017 r. autorstwa dr. hab. Waldemara Grabowskiego (Biuro Badań Historycznych IPN).

W załączniku przedstawiamy także odpowiedź na powyższe recenzje, udzieloną w kwietniu 2017 r. przez dr. Adama Puławskiego, ówczesnego pracownika OBBH IPN w Lublinie.


[*] Cytat z artykułu Rząd RP i AK patrzyły na Zagładę z obojętnością. Książka historyka zmuszonego do odejścia z IPN zamieszczonego 20 lutego 2019 r. na łamach https://oko.press/rzad-rp-i-ak-patrzyly-na-zaglade-z-obojetnoscia-ksiazka-historyka-zmuszonego-do-odejscia-z-ipn/

do góry