Nawigacja

Komunikaty

Publikacja w ramach wspólnego projektu IPN i południowokoreańskiej organizacji z Seulu – Citizens' Allinace for North Korean Human Rights

Barbara Niedzielko
Data publikacji 31.01.2019

W ramach wspólnego projektu realizowanego przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (dr Marek Hańderek, Sylwia Szyc i dr Rafał Leśkiewicz – koordynator) oraz południowokoreańską organizację praw człowieka z Seulu Citizens' Allinace for North Korean Human Rights wydana została w języku angielskim i koreańskim publikacja: 

North Korean Archives Project. Documentation on DPRK in the European Network of Official Authorities in Charge of the Secret Police Files – Archives from the Institute of National Remembrance in Poland, ed. Joanna Hosaniak, Rafał Leśkiewicz, Seoul 2018.

W publikacji znajdują się artykuły historyczne przygotowane przez dr Joannę Hosaniak – wiceprezes Organizacji, dr Marka Hańderka z Biura Badań Historycznych IPN oraz dr Rafała Leśkiewicza – dyrektora Biura Informatyki IPN, poświęcone Korei Północnej, bazujące na archiwaliach znajdujących się w IPN. Zasadniczą częścią publikacji jest informator o dokumentach archiwalnych dotyczących Korei Północnej, przechowywanych w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Elementem uzupełniającym projekt jest strona internetowa (przygotowana w języku angielskim i koreańskim), z której można pobrać w wersji cyfrowej publikację, jak również zapoznać się ze spisem wyselekcjonowanych w trakcie kwerendy dokumentów.

Strona dostępna jest pod adresem: https://northkoreanarchives.org/

Realizacja projektu stanowi kontynuację współpracy z południowokoreańskimi partnerami. Wcześniej pracownicy Instytutu uczestniczyli w konferencjach poświęconych transformacjom ustrojowym w krajach wychodzących spod jarzma totalitaryzmu. Z kolei latem 2017 r. w IPN gościła delegacja Citizens' Allinace for North Korean Human Rights, której towarzyszyła młodzież północnokoreańska – uciekinierzy z Korei Północnej.

Link do konferencji prasowej w Seulu prezentującej efekty projektu: książkę i stronę internetową https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=hu7C3z9hOUE&app=desktop

do góry