Nawigacja

Komunikaty

Instytut Pamięci Narodowej dementuje informacje w mediach na temat tablic w Dziwnowie

Barbara Niedzielko
Data publikacji 22.11.2018

Instytut Pamięci Narodowej dementuje następujące informacje zamieszczone na stronach internetowych:

 1.  IPN nakazał zdjęcie tablic upamiętniających ofiary greckiej wojny domowej
  https://www.tvn24.pl/pomorze,42/dziwnow-ipn-nakazal-zdjecie-tablic-dla-ofiar-greckiej-wojny-domowej,885682.html 
 2.  Zgodnie z wolą IPN wojsko usunęło tablice upamiętniające ofiary wojny domowej w Grecji. Będzie nowa treść? 
  (http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24194247,zgodnie-z-wola-ipn-wojsko-usunelo-tablice-upamietniajace-ofiary.html,
 3.  Wojsko usuwa z Dziwnowa tablicę upamiętniającą ofiary wojny domowej w Grecji. Na rozkaz IPN
  (http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24190861,wojsko-usuwa-z-dziwnowa-tablice-upamietniajaca-ofiary-wojny.html).

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi opinii IPN skierowanej do Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Szczecinie w przedmiocie pomnika upamiętniającego komunistycznych partyzantów greckich, którzy byli leczeni w tajnym Chirurgicznym Szpitalu Polowym nr 250, mieszczącym się w latach 1949–1950 w Dziwnowie, informujemy o stanowisku IPN.

Na omawianym pomniku mieściły się dwie tablice o następującej treści:

 1. Pamięci bojowników o demokratyczną Grecję / Dowództwo kadra marynarze Garnizonu Marynarki Wojennej w Dziwnowie
 2. W latach 1949–1951 na tym terenie mieścił się szpital „250”, w którym przebywali ranni uchodźcy z Grecji. Po zakończeniu leczenia osiedlono ich w Zgorzelcu. Wielu z nich spoczywa w tym miejscu / Mieszkańcy Zgorzelca Towarzystwo Greków w Polsce oddział w Zgorzelcu 24 07 1999 r.

Po przeanalizowaniu ich treści IPN przedstawił swoje stanowisko, które przytaczamy w całości: 

W 1949 r. decyzją władz Polski Ludowej utworzono w Dziwnowie tajny szpital dla partyzantów komunistycznych z Demokratycznej Armii Grecji (DAG) oraz ich rodzin, który nosił nazwę Chirurgiczny Szpital Polowy nr 250. DAG powstał w październiku 1946 r. decyzją Komunistycznej Partii Grecji (KPG), która chciała obalić legalny rząd Grecji. KPG nie kryła się z głoszeniem, iż celem walki DAG jest utworzenie państwa komunistycznego, znajdującego się pod wpływem ZSRS. W świetle powyższego z pomnika powinno się usunąć napisy, które są niezgodne  z faktami historycznymi. Wnosimy zatem o usunięcie tablicy zaczynającej się od słów „pamięci bojowników o demokratyczną Grecję”, gdyż to sformułowanie jest zwyczajnym kłamstwem.

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, DAG walczył o wprowadzenie w Grecji dyktatury proletariatu w sowieckim wydaniu, a nie demokracji w zwyczajowym rozumieniu tego ustroju politycznego. W przypadku drugiej tablicy należałoby usunąć datę roczną 1951, bowiem szpital funkcjonował w latach 1949–1950. Po przeprowadzeniu powyższych czynności pomnik nie będzie naruszał zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

IPN nie nakazał usunięcia obydwu tablic ani tym bardziej pomnika.

do góry