Nawigacja

Komunikaty

Zakończenie sondaży archeologicznych w Bielsku Podlaskim – 8 maja 2017

Barbara Niedzielko
Data publikacji 08.05.2017

Od 18 kwietnia do 7 maja 2017 r. na dziedzińcach dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim prowadzone były sondaże archeologiczne. Dzięki nim IPN chciał ustalić, czy na tym terenie znajdują się szczątki osób pozbawionych życia przez funkcjonariuszy UB.

W trakcie prac archeologicznych na małym dziedzińcu odkryto ludzkie szczątki, m.in. kości stopy, czaszki, należące do co najmniej pięciu osób. Znaleziono również kompletny szkielet młodego mężczyzny. Szczątki te zostaną poddane badaniom, by stwierdzić, czy są to ofiary zbrodni komunistycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy UB.

Podczas prac odnaleziono także łuski karabinowe i pocisk systemu Mosin oraz łuskę pistoletową systemu Tokariew. Prace odbywały się w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, dotyczącego dokonanych w latach 1944–56 przez funkcjonariuszy PUBP w Bielsku Podlaskim zabójstw działaczy i członków polskich organizacji niepodległościowych.

do góry