Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Akt oskarżenia w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL

Barbara Niedzielko
Data publikacji 09.02.2023

W dniu 6 lutego 2023 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy akt oskarżenia przeciwko Leszkowi S., któremu zarzucono, że będąc w posiadaniu dokumentów wytworzonych i zgromadzonych przez organy bezpieczeństwa państwa oraz zapisów informacji z niektórymi kopiami tych dokumentów w formie cyfrowej, podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, ukrywał je w domu oraz uchylał się od ich przekazania do Instytutu Pamięci Narodowej, a w okresie od 11 czerwca do dnia 25 sierpnia 2020 r. w Warszawie usiłował udaremnić przekazanie do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej tych dokumentów poprzez podjęcie działań zmierzających do ich zbycia Archiwum Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w USA.

Odzyskane w  śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie dokumenty zostały wytworzone w latach 1967–1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Wojewódzkie Milicji     Obywatelskiej – Wydziały ds. Służby Bezpieczeństwa. Dotyczyły one panującej wówczas sytuacji w PZPR, w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych oraz zawierały informacje o przebiegu protestów z marca 1968 roku i późniejszych działaniach władz. 

Czyn zarzucany oskarżonemu, określony w art. 54 ust. 1 i 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

prok. Paweł Wierzchołowski

p.o. Naczelnika
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
w Warszawie

do góry