Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

80. rocznica urodzin Eugeniusza Geta-Stankiewicza, genialnego plastyka, grafika, rysownika, twórcy m.in. plakatów dla NSZZ „Solidarność” i NSZZ RI „Solidarność”

Paweł Błażewicz
Data publikacji 13.05.2022

Eugeniusz Józef Stankiewicz urodził się 14 maja 1942 r. w Oszmianie koło Wilna. W latach 1961-1966 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, następnie, w latach 1966-1972, grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po studiach był kierownikiem artystycznym Wydawnictwa Ossolineum, a w latach 1982-1985 prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej w PWSSP we Wrocławiu. Był jednym z symboli artystycznych Wrocławia, z którym związany był prawie przez całe życie. Mieszkał w kamieniczce Jaś na rogu ulic Świętego Mikołaja i Odrzańskiej. Zmarł 10 kwietnia 2011 we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 kwietnia 2011 r. odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i artystycznej.

Zajmował się grafiką, rysunkiem, miedziorytnictwem, malarstwem oraz projektowaniem plakatów, m. im. dla NSZZ „Solidarność” i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Od końca lat siedemdziesiątych XX w. ważne miejsce w jego twórczości zajmowały polskie motywy narodowe, co uwidoczniało się zwłaszcza w operowaniu bielą i czerwienią. Był też jednym z najbardziej wnikliwych obserwatorów rzeczywistości upadającego PRL-u., co docenił Komitet Kultury Niezależnej "Solidarności", przyznając mu nagrodę za lata 1981-1982 w zakresie sztuk plastycznych za twórczość graficzną, a zwłaszcza za pracę Zrób to sam z 1976 r.

Praca Geta-Stankiewicza Zrób to sam jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty, na którym do płótna opatrzonego podpisem "zrób to sam / do it yourself" przymocowany został Plakat Eugeniusza Geta-Stankiewicza dla "Solidarności" rolników indywidualnychprosty drewniany krzyż, a obok figurka ukrzyżowanego Chrystusa, młotek oraz trzy gwoździe.

W latach 80. powstał też ważny cykl prac graficznych „Ośrodek doskonalenia kadr”, którego motywem przewodnim była czerwona gwiazda i kolor czerwony. Jedną z prac cyklu Get-Stankiewicz dedykował "Pawlikowi Morozowowi, patronowi donosicieli" (1982/1983), bohaterowi sowieckiej organizacji młodzieżowej „Komsomoł”, który zadenuncjował własnych rodziców.

Więcej o niezależnych działaniach w sferze kultury, podejmowanych w dekadzie lat 80. XX w. oraz roli, jaką kultura niezależna odegrała w kształtowaniu postaw czy dokonywaniu wyborów w komunistycznej rzeczywistości znajdą Państwo na stronie Kultura niezależna.

Plakat Eugeniusza Geta-Stankiewicza z kolekcji Jerzego Brukwickiego

do góry