Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Wyrok wobec byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Legnicy

Anna Cisek
Data publikacji 11.01.2022


S 28.2020.Zk                                                                            

Wrocław, 10 stycznia 2022 r.

Wyrokiem z dnia 5 stycznia 2022 roku Sąd Rejonowy w Legnicy uznał Leonarda P. – byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Legnicy – winnym fizycznego i psychicznego znęcania się od stycznia do kwietnia 1983 roku w Legnicy nad aresztowanym działaczem NSZZ ,,Solidarność” Stanisławem Z.

Działania podjęte wobec pokrzywdzonego przez ówczesnego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej zmierzały do zmuszenia Stanisława Z. do złożenia określonych wyjaśnień i informacji, a polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych, długotrwałych przesłuchań, podczas których ów funkcjonariusz uderzał przesłuchiwanego pięściami w okolice żołądka i nerek oraz pałką milicyjną po piętach, każąc uprzednio przyjąć pozycję klęczącą na krześle.

Sąd Rejonowy w Legnicy wymierzył  Leonardowi P.  karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.

Sąd uznał, podzielając stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu wyrażone w zarówno w akcie oskarżenia oraz prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

     
                                                                          Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu
                                                                                prokurator Konrad Bieroń

 

 

do góry