Nawigacja

Komunikaty

IPN nie zapomina o kobietach

Anna Cisek
Data publikacji 06.07.2021

Celem projektu edukacyjnego IPN „Giganci nauki PL” jest przypomnienie i podkreślenie marginalizowanego wcześniej wkładu wybitnych badaczy II Rzeczypospolitej w światowy postęp cywilizacyjny.

Podstawą kampanii jest wydana przez IPN, a opracowana przez Instytut Historii Nauki PAN pięciotomowa publikacja „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki” pod redakcją prof. dr. hab. Bolesława Orłowskiego.

Słownik jest digitalizowany, biogramy wybitnych Polek i Polaków są sukcesywnie udostępniane na stronie projektu w polskiej i angielskiej wersji językowej. Znajdziemy wśród nich życiorysy wielu kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

W pierwszym z naszych rankingów przedstawiliśmy jedynie wybrane postacie z II Rzeczpospolitej, których sylwetki zostały już pokazane w kalendarzu wydanym przez IPN na 2021 rok oraz w krótkich filmach.

Zachęcamy do zapoznania się z życiorysami pozostałych wybitnych polskich naukowców oraz do udziału w kolejnych rankingach.

Kobiety są częścią historii Polski i IPN nie zapomina o nich, ani w kampanii Giganci nauki PL, ani w swoich akcjach edukacyjnych i wydawnictwach. Tylko w ostatnim czasie w serii „Bohaterowie Niepodległej” ukazały się broszury o: Zofii, Sabinie i Annie Kleczkowskich, Grażynie Lipińskiej, siostrze Matyldzie Getter (w kilku językach), Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Maryli Płońskiej, Teresie Jadwidze Grodzińskiej oraz Agnieszce Wiśle.

 

do góry