Nawigacja

Komunikaty

Wszczęcie śledztwa w sprawie zabójstw 35 osób, których szczątki ujawniono w kompleksie leśnym przy ul. Skierdowskiej w Warszawie

Monika Dobrzeniecka
Data publikacji 02.04.2021

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie zabójstw 35 osób dokonanych przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej, których szczątki kostne zostały ujawnione podczas prac archeologicznych w kompleksie leśnym przy ul. Skierdowskiej w Warszawie. Postępowanie to zostało zainicjowane informacjami przekazanymi przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W okresie od 29 marca 2021 r. do 1 kwietnia 2021 r. prokurator zarządził przeprowadzenie ekshumacji ujawnionych szczątków ludzkich ustalając, że podjęte kości szkieletowe należą do 35 osób, w tym 16 kobiet, 3 mężczyzn i 14 dzieci w wieku od ok. 6 miesięcy do 14 lat, w odniesieniu do  2 osób pokrzywdzonych nie zidentyfikowano ich płci ani wieku. Szczątki zostały zabezpieczone do dalszych badań biegłych z zakresu antropologii i medycyny sądowej.

W toku prowadzonych oględzin na szczątkach kostnych niektórych osób zostały ujawnione przyżyciowe obrażenia czaszek oraz kończyn dolnych i górnych, zwłaszcza kości piszczelowych i dłoni, co uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa zabójstwa. Przy szczątkach ujawniono też pojedyncze pociski z broni palnej, umiejscowione m.in. we wnętrzu czaszek.

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, iż ujawnione szczątki ludzkie pochodzą z okresu II wojny światowej i należą do nieustalonych osób ofiar niemieckich represji.

prok. Marcin Gołębiewicz
Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie

Warszawa, 2 kwietnia 2021 r.

             

do góry