Nawigacja

Komunikaty

Stanowisko IPN w związku z dewastacją pomnika Pamięci Żydów Częstochowian

Anna Cisek
Data publikacji 30.03.2021

Z niedowierzaniem i oburzeniem przyjęliśmy informację o wczorajszej dewastacji pomnika ofiar częstochowskiego getta, na którym namalowano nazistowskie symbole, m.in. swastykę. Na wszelkiego rodzaju odniesienia do zbrodniczych systemów totalitarnych nie może być miejsca w przestrzeni publicznej. Wczorajsze wydarzenie jest tym bardziej bolesne, że znieważono symboliczny grób ponad 40 tys. żydowskich mieszkańców getta, ofiar zbrodni niemieckich – upamiętnienie, któremu jako społeczeństwo winni jesteśmy bezwzględny szacunek i troskę.

Sprawa ta ma dla Instytutu Pamięci Narodowej dodatkowy wymiar. Niedawno placowi przy ulicy Strażackiej, gdzie znajduje się monument, nadano imię Samuela Willenberga – autora projektu pomnika, częstochowianina, więźnia Treblinki, uczestnika Powstania Warszawskiego, a po wojnie edukatora i wielkiego orędownika dialogu polsko-żydowskiego. Wcześniej poparcie dla inicjatywy nadania Willenbergowi tytułu honorowego obywatela miasta Częstochowa wyrażał prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W styczniu 2020 roku Instytut sprowadził z Izraela 14 rzeźb obozowych Samuela Willenberga. Stworzona na ich kanwie wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” wraz  z projektem edukacyjnym odwiedziła szereg miast Polski, w tym Częstochowę. Pomimo warunków pandemicznych wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie mogli obejrzeć wystawy osobiście, IPN stworzył wirtualny spacer po ekspozycji w wersjach polskiej i angielskiej.

Z początkiem roku 2021 ekspozycja IPN zagościła w opatowskim Centrum Kultury, a w kwietniu eksponaty trafią do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. IPN prowadzi zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wyraziło chęć umieszczenia wystawy w podległych mu placówkach. Celem i pragnieniem Instytutu byłoby eksponowanie rzeźb na terenie Polski aż do zakończenia aranżacji pawilonu w Muzeum Treblinka, gdzie znalazłyby najbardziej godne miejsce, zgodnie z ostatnim życzeniem Artysty.

 

do góry