Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnaleziono ludzkie szczątki na terenie dawnej katowni gestapo, NKWD i UB w Płocku

W trakcie II etapu prac poszukiwawczych w dawnej katowni gestapo, NKWD i UB przy ul. 1 Maja w Płocku odnaleziono ludzkie szczątki. Nie znajdują się one w układzie anatomicznym. – Są to pojedyncze ludzkie kości – informuje pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prace Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, specjalistów z zakresu medycyny sądowej z Wrocławia prowadzone są w przestrzeni pomiędzy dawnym aresztem Urzędu Bezpieczeństwa a wybudowanymi w latach 60. garażami. Jak wynika z relacji mieszkańców Płocka to właśnie tam w latach 40. i 50. były chowane ofiary zbrodni komunistycznych.

Budynek znajdujący się w centrum Płocka, przy ul. 1 Maja, to kamienica wybudowana na początku XX wieku. W 1941 roku budynek zajęło gestapo, a po zakończeniu wojny – NKWD i UB. Potem była tam siedziba MO i SB. W ostatnich latach nieruchomość należała do policji, która opuściła ją w 2014 r., po wybudowaniu nowej płockiej komendy.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk informuje, że jeśli zajdzie konieczność prace poszukiwawcze będą kontynuowane w przyszłości.

do góry