Nawigacja

Komunikaty

IPN na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Działaniom edukacyjnym IPN z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszy plakat z obrazem Jakuba Różalskiego „Sierp i młot” z cyklu projektu malarskiego „1920+”, ilustrującego historię Polski pierwszej połowy XX wieku, do którego inspiracją były wydarzenia związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką.

  • Do plakatu wykorzystano obraz Jakuba Różalskiego „Sierp i młot”
    Do plakatu wykorzystano obraz Jakuba Różalskiego „Sierp i młot”

Na stronie internetowej przez dwa tygodnie będziemy publikowali materiały audiowizualne i tekstowe dotyczące roku 1920. Ponadto o znaczeniu sierpniowego zwycięstwa w 1920 roku opowiedzą liczni eksperci,  m.in. prof. Mirosław Szumiło oraz brytyjski historyk – Roger Moorhouse.

Głównym przedsięwzięciem IPN jest wystawa „Wojna światów 1920”, której tytuł nawiązuje do słuchowiska radiowego Orsona Wellesa Wojna światów, które wprowadziło to pojęcie na trwałe w świat popkultury. Ekspozycji będą towarzyszyły spoty, które mają na celu ukazanie wielopłaszczyznowego spojrzenia na charakter tego konfliktu, na towarzyszące mu zagrożenia i konsekwencje, jakie przyniosła wygrana Polski dla nas i dla całego świata.

Przypadającą w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej postanowiliśmy uczcić, m.in. przygotowując serię dziewięciu broszur popularnonaukowych dedykowanych wybranym bitwom wojny polsko-bolszewickiej. Zostały one przygotowane przez czołowych polskich znawców problematyki, którzy w przystępny sposób zaprezentowali szereg istotnych dla tego konfliktu postaci i wydarzeń, przypominając również mało znane epizody. W broszurach zostały opisane m.in najistotniejsze militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921, jak tworzenie się struktur Wojska Polskiego, polski wysiłek mobilizacyjny, sztuka wojenna, strategia obu stron oraz punkty zwrotne konfliktu. Broszury w wersji cyfrowej [PDF] są do pobrania na stronie internetowej IPN. Podobnie jak wystawa elementarna „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na Zachód. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Informacje o działaniach IPN w całej Polsce przedstawiliśmy na konferencji prasowej 11 sierpnia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie.

Kontakt:
Sławomir Bardski tel. 660 421 550, 22 540 58 48
dr Paweł Błażewicz tel. 600 478 098, 22 581 89 97

do góry