Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W związku z zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” (19.06.2008 r.) artykułem pt. „Martwe śledztwo IPN”


W związku z zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” (19.06.2008 r.) artykułem pt. „Martwe śledztwo IPN” Instytut Pamięci Narodowej informuje; iż w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku prowadzone jest śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, polegającej na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa MSW poprzez podrabianie w celu użycia za autentyczne, w okresie od 1982 r. do 1983 r. w nieustalonym miejscu, dokumentów dotyczących rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z organami resortu spraw wewnętrznych PRL (w okresie lat 80-tych), przedłożonych następnie Komitetowi Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo w Norwegii w celu uniemożliwienia pokrzywdzonemu otrzymania tego wyróżnienia oraz zbrodni komunistycznej polegającej na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy SB MSW i wytworzeniu w 1982 r., w nieustalonym miejscu, nieprawdziwego co do treści nagrania rozmowy Lecha Wałęsy z bratem Stanisławem Wałęsą, dotyczącej konfliktu Lecha Wałęsy z hierarchią Kościoła katolickiego, oraz zadysponowania w interesie prywatnym poza granicami Polski zebranej z różnych źródeł kwoty około 1 mln USD, które zostało następnie wyemitowane w środkach masowego przekazu, i pomówienia w ten sposób pokrzywdzonego o takie postępowanie i właściwości, które mogły poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla prowadzonej przez niego działalności opozycyjnej.

Postępowanie to wszczęto w dniu 24 maja 2005 r., a nie w 2004 r., jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w oparciu o materiały przekazane w dniu 15 kwietnia 2005 r. przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, obejmujące pisemne zawiadomienie o przestępstwie, złożone przez Lecha Wałęsę w dniu 7 marca 2005 r., zeznania pokrzywdzonego, przesłuchanego w dniu 17 maja 2005 r. oraz wyniki wstępnej kwerendy w zasobie archiwalnym IPN. Ujawniono, iż w 1982 r. w Biurze Studiów SB MSW podjęto działania polegające na tworzeniu i rozpowszechnianiu fałszywych dokumentów, świadczących o rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa państwa komunistycznego w okresie lat 80-tych. Jedną z operacji miało być przedłożenie podrobionych dokumentów Ambasadorowi Królestwa Norwegii w Polsce i Komitetowi Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo, celem uniemożliwienia pokrzywdzonemu otrzymania tego wyróżnienia w 1982 r. Druga operacja funkcjonariuszy Biura Studiów SB MSW polegać miała na rozprowadzeniu dokumentów dotyczących Lecha Wałęsy wśród działaczy opozycji. Osobnym wątkiem prowadzonego postępowania jest wytworzenie nieprawdziwego w treści nagrania rozmowy braci Wałęsów w czasie ich spotkania w ośrodku internowania w Arłamowie w 1982 r., które zostało następnie wyemitowane w środkach masowego przekazu.

W toku śledztwa zwrócono się do archiwum IPN w Warszawie oraz archiwum IPN w Gdańsku o przeprowadzenie szerokiej kwerendy celem odnalezienia wszelkich materiałów wytworzonych przez były resort spraw wewnętrznych PRL, wynikających z ustaleń śledztwa, tj. operacji o krypt. „Ambasador” i „Sąd” oraz sprawy obiektowej o krypt. „Tęcza”, a także innych materiałów wytworzonych przez poszczególne Departamenty MSW, dotyczących operacji uniemożliwienia otrzymania przez Lecha Wałęsę Pokojowej Nagrody Nobla, dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, związanych z nagraniem rozmowy Lecha Wałęsy z bratem Stanisławem Wałęsą w czasie internowania w 1982 r. i innych. W wyniku kwerendy ujawniono obszerny materiał archiwalny, obejmujący kilkadziesiąt tomów różnych akt, które, sukcesywnie poddano badaniu w toku czynności śledztwa. Ustalenia czynności procesowych pozwoliły na podjęcie kolejnych poszukiwań materiałów archiwalnych i weryfikację danych osób występujących w sprawie – ewentualnych świadków lub sprawców przestępstw.

Dwukrotnie wystąpiono z wnioskiem o pomoc prawną do władz Królestwa Norwegii o wydanie ewentualnie posiadanych przez Norweski Instytut Nobla w Oslo i Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii dokumentów dotyczących Lecha Wałęsy, które mogły zostać podrobione 1982 r. przez funkcjonariuszy polskich organów bezpieczeństwa, a także ekspertyz z badań takich dokumentów. W odpowiedzi uzyskano informację, iż norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie posiada żadnych dokumentów w niniejszej sprawie. Natomiast Norweski Instytut Noblowski w Oslo, powołując się na statut Fundacji Nobla, odmówił wydania materiałów dotyczących Pokojowej Nagrody Nobla przed upływem 50 lat od daty podjęcia decyzji o przyznaniu tego wyróżnienia. Według informacji władz norweskich brak jest możliwości zastosowania prawnego przymusu w celu zabezpieczenia poszukiwanych dokumentów.
Mając na uwadze powyższe, wystąpiono z ponownym wnioskiem do władz Królestwa Norwegii o przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie byłego ambasadora w Polsce w 1982 r., któremu miały być prawdopodobnie przekazywane podrobione dokumenty SB dotyczące Lecha Wałęsy. Czynność ta jest w toku.

Nie jest prawdą, iż w śledztwie Oddziałowej Komisji w Gdańsku nie przesłuchano dotychczas żadnego byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, albowiem przesłuchano byłych funkcjonariuszy, którzy w 1982 r. ujawnili i weryfikowali materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek” oraz nagranie rozmowy braci Wałęsów z Arłamowa.

W przedmiotowej sprawie pozyskano zeznania 15 świadków, w tym w ostatnim okresie statystycznym przesłuchano 7 świadków. Na obecnym etapie postępowania odstąpiono od przesłuchania jedynie 4 byłych funkcjonariuszy Biura Studiów SB MSW do czasu zakończenia weryfikacji zgromadzonego materiału dowodowego i ustalenia ich roli procesowej.

Upublicznienie nazwisk i treści zeznań przesłuchanych świadków nie jest zasadne z uwagi na to, że może uniemożliwić osiągnięcie celów prowadzonego śledztwa.

Andrzej Arseniuk
Rzecznik prasowy IPN

do góry