Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Amerykanin na Ukrainie. Zdjęcia Juliena Bryana z lat 1930-1958 / Amerykanin w Warszawie. Fotografie Juliena Bryana z września 1939

  • Plakat wystawy "Amerykanin na Ukrainie. Zdjęcia Juliena Bryana z lat 1930-1958"
    Plakat wystawy "Amerykanin na Ukrainie. Zdjęcia Juliena Bryana z lat 1930-1958"

Julien Bryan, amerykański filmowiec i fotograf, znany jest przede wszystkim ze zdjęć dokumentujących obronę Warszawy podczas niemieckiego oblężenia miasta we wrześniu 1939 r. Fotografia dwunastoletniej Kazimiery Kostewicz, klęczącej nad ciałem siostry zabitej w ataku lotniczym, stała się symbolem cierpień ludności cywilnej w czasie wojny. Jednak zdjęcia te to tylko fragment dorobku fotografa, który w czasie swojej czterdziestoletniej kariery odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Do wielu z nich wracał wielokrotnie. Tak było w przypadku zarówno Polski, jak i Ukrainy.

Dwujęzyczna, ukraińsko-angielska wersja wystawy prezentuje zdjęcia Bryana z Polski i Ukrainy z lat 1930-1958 oraz sylwetkę ich autora, a także jego związki z oboma krajami. W latach 30. XX wieku Bryan zbierał w nich materiały na potrzeby ilustrowanych slajdami prelekcji. W 1946 sprawdzał, jak UNRRA pomaga obu krajom w odbudowie ze zniszczeń wojennych. W drugiej połowie lat 50. szukał miejsc i ludzi poznanych w czasie wcześniejszych wizyt. Jego zdjęcia z Ukrainy pokazują życie codzienne, propagandę oraz skalę pomocy UNRRA dla tego kraju, natomiast fotografie z Polski prezentują los mieszkańców Warszawy czasie niemieckiego oblężenia miasta we wrześniu 1939 r.

Wystawa składa się z dwóch części eksponowanych w Kijowie od 21 września do 31 października 2021 r. w dwóch lokalizacjach:

Американець в Україні. Фотографії Жульєна Брайяна, 1930–1958 рр. / An American in Ukraine. Photographs by Julien Bryan, 1930-1958 – Wzgórze Wołodymyra, przy pomniku św. Włodzimierza;

Американець у Варшаві. Фотографії Жульєна Брайяна з вересня 1939 / An American in Warsaw. Photographs of Julien Bryan from September 1939 – na ogrodzeniu Ambasady Polski w Kijowie, Jarosławiw Wał 12.

Wystawa przygotowana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie przy wsparciu Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.

 

Kuratorzy:
Monika Kapa-Cichocka, Tomasz Stempowski

Recenzenci:
prof. Jurij Szapował, Adam Hlebowicz

Konsultanci w Kijowie:
Wiktor Kyrkewicz, Andrij Prybjega

Projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć:
Bloor studio graficzne

Tłumaczenie na ukraiński:
Iwan Kozłowski

Tłumaczenie na angielski:
Lingua Lab s.c.: Agata Koplińska, Joseph Marsh

Druk:
Univest Advertising Production

do góry