Nawigacja

Видання IPN укр

Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej

Znamy wyniki XIV edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej

Komisja Konkursowa podjęła decyzję w sprawie przyznania nagród dla autorów najlepszych prac magisterskich i doktorskich.

 • Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej
  Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej

22 grudnia 2021 roku, w siedzibie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej XIV edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 20 prac obronionych pomiędzy 1 listopada 2020 a 31 października 2021 roku. Po wysłuchaniu ocen i przeprowadzeniu dyskusji, zebrani członkowie Komisji Konkursowej podjęli następujące rozstrzygnięcia:

W kategorii prac doktorskich:

 • I nagrodaPisząc historię narodu "niehistorycznego". Powstanie studiów ukraińskich i polsko-ukraiński dialog historyczny w USA (1939-1991) autorstwa Oleksandra Avramchuka (UW)
 • II nagroda – Działania aparatu represji wobec środowisk kombatanckich Armii Krajowej: okręg warszawski, lubelski i kielecko-radomski w latach 1956-1989 autorstwa Łukasza Bednarskiego (UMCS)
 • wyróżnienie„Walczmy o usprawnienie administracji!” Komisje usprawnienia administracji publicznej i ich rola w racjonalizacji polskiej biurowości do roku 1956 autorstwa Marcina Smoczyńskiego (UMK)
 • wyróżnienie Jeńcy i internowani ukraińscy z Galicji Wschodniej w polskich obozach w latach 1918-1921 autorstwa Wiktora Węglewicza (UJ)

W kategorii prac magisterskich:

 • I nagrodaBitwa pod Cześnikami w kontekście działań wojennych w rejonie Zamościa we wrześniu 1939 roku autorstwa Piotra Greszty (KUL)
 • II nagroda – Słupski Młyn - Przesławice: miejsce zbrodni i pamięci autorstwa Joanny Hinz (UMK)
 • wyróżnienie Ksiądz Józef Kmiecik (1894-1971). Biografia autorstwa Adriana Kędzierskiego (UPJPII)
 • wyróżnienie Polska i jej wschodni sąsiedzi. Ochrona miejsc pamięci w świetle prawa międzynarodowego i krajowego autorstwa Jędrzeja Błaszczaka (UŚ)

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Ze względu na panującą w Polsce sytuację epidemiczną, termin uroczystego wręczenia nagród zostanie podany w późniejszym czasie na stronach organizatorów konkursu: Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

do góry