Nawigacja

Видання IPN укр

2012

Dieter Schenk

  • Dieter Schenk
    Dieter Schenk

Urodził się w 1937 r. we Frankfurcie nad Menem. Do 1989 roku pracował jako dyrektor kryminalny w sztabie Interpolu przy Federalnym Urzędzie Kryminalnym. Przez osiem lat był doradcą niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. bezpieczeństwa niemieckich dyplomatów za granicą. W związku z pogłębiającą się różnicą zdań w kwestii praw człowieka na własną prośbę odszedł ze służby w Federalnym Urzędzie Kryminalnym.

Od roku 1991 poświęcił się pracy historyka, badając dzieje narodowego socjalizmu. Jego głównym polem badawczym stała się Polska. Od 1998 roku jest profesorem honorowym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi wykłady z historii narodowego socjalizmu. Działa w Amnesty International.

Autor kilkunastu książek, m.in.: Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego (pol. 1999), Albert Forster – gdański namiestnik Hitlera (pol. 2002), Die braunen Wurzeln des BKA (Brunatne korzenie Federalnego Urzędu Kryminalnego) (2001), książka dla młodzieży Wie ich Hitler Beine machte (Jak dorysowałam nogi Hitlerowi) (2003), Hans Frank – Biografia Generalnego Gubernatora (pol. 2009), Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej (pol. 2011), Krakauer Burg. Die Machtzentrale des Generalgouverneurs Hans Frank 1939–1945 (Wawel. Ośrodek władzy Generalnego Gubernatora Hansa Franka 1939–1945) (2010).

Oprócz książek o zbrodniach hitlerowskich pisze powieści, książki dla młodzieży i książki o polityce.

Dieter Schenk jest honorowym obywatelem Gdańska, laureatem przyznawanej przez Unię Humanistyczną nagrody im. Fritza Bauera, a także innych nagród w Niemczech i w Polsce.

do góry