Nawigacja

2007

Paweł Jasienica (1909–1970)

  • Ewa Beynar-Czeczot – córka Pawła Jasienicy – odbiera przyznaną pisarzowi pośmiertnie nagrodę z rąk Janusza Kurtyki – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
    Ewa Beynar-Czeczot – córka Pawła Jasienicy – odbiera przyznaną pisarzowi pośmiertnie nagrodę z rąk Janusza Kurtyki – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
  • Ewa Beynar-Czeczot – córka Pawła Jasienicy, Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący Kapituły Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”
    Ewa Beynar-Czeczot – córka Pawła Jasienicy, Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący Kapituły Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”
  • Z lewej: Ewa Beynar-Czeczot
    Z lewej: Ewa Beynar-Czeczot

Właśc. Leon Lech Beynar, dziennikarz, publicysta, pisarz historyczny. Urodził się 10 listopada 1909 r. w Symbirsku nad Wołgą. W 1920 r. wraz z rodzicami przyjechał do Polski, gdzie w Wilnie ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego. W latach 30. pracował jako nauczyciel historii w Grodnie, następnie był spikerem wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Zadebiutował w 1935 r. broszurą „Zygmunt August na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa". Publikował w „Słowie Wileńskim".

Uczestniczył w wojnie obronnej Polski w 1939 r., a od 1940 r. był żołnierzem ZWZ-AK oraz redaktorem pism konspiracyjnych. W 1945 r. został adiutantem, a następnie zastępcą rotmistrza Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" – dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK, działającej po zakończeniu wojny na Podlasiu. Ranny w potyczce, kurował się we wsi Jasienica (stąd pseudonim). Jako rekonwalescent nie wrócił do oddziału, zerwał z konspiracją, zaczął publikować w „Tygodniku Powszechnym". Aresztowany w 1948 r. przez UB, został zwolniony dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego, co na kilka lat związało go ze środowiskiem Stowarzyszenia PAX. Po zerwaniu z PAX-em angażował się w różne inicjatywy opozycyjne, m.in. jako wiceprezes Związku Literatów Polskich i PEN Clubu oraz prezes Klubu Krzywego Koła.

W latach 50. i 60. opublikował kilkanaście książek o tematyce historycznej, w tym wielotomową, błyskotliwie napisaną historię Polski przedrozbiorowej („Polska Piastów", „Polska Jagiellonów", „Rzeczpospolita Obojga Narodów"), która wprowadziła go do grona najbardziej poczytnych polskich historyków. W swych książkach Jasienica odchodził od dominującej wówczas metodologii marksistowskiej, a jego prace stanowiły dla wielu Polaków alternatywę dla zakłamania i przemilczeń oficjalnej historiografii.

W 1964 r. należał do sygnatariuszy Listu 34, a w cztery lata później ostro skrytykował decyzję władz o zdjęciu „Dziadów" ze sceny Teatru Narodowego. Został za to gwałtownie zaatakowany przez Władysława Gomułkę i marcowych propagandzistów, a jego nazwisko objęto zapisem cenzorskim. Inwigilowany przez SB od 1959 r., w ostatnim okresie życia doświadczył osobistego dramatu wiążąc się z kobietą, która została jego żoną, a po latach okazała się tajnym współpracownikiem bezpieki. Zmarł 19 sierpnia 1970 r. w Warszawie.

do góry