Nawigacja

Видання IPN укр

RZESZÓW

Wręczenie Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – Rzeszów, 24 listopada 2015

24 listopada 2015 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7), o godz. 17.00, Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczył Nagrody Honorowe „Świadek Historii”.

Była to już czwarta rzeszowska edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Jest ona przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne.

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński zwracając się do uczestników uroczystości powiedział – „świadek historii” to jest termin, który możemy rozumieć dwojako – oznacza osobę, która uczestniczyła w ważnych wydarzeniach historycznych i dzisiaj o nich świadczy, relacjonując swoje życie. Ale świadkiem historii jest także ten, kto swoją działalnością świadczy o tym, że historia, nasza wspólna narodowa pamięć, jest niezwykle ważnym elementem zarówno naszej teraźniejszości, jak i jest fundamentem przyszłości naszego narodu ... „świadkami historii” możemy, a chyba powinniśmy być wszyscy.

Laureatami Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w IV edycji w Rzeszowie zostali:

  • Dariusz Jacek Fudali
  • bp Jan Niemiec
  • Tadeusz Polkowski
  • Stanisław Ignacy Pomprowicz
  • Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka, Lesław Wilk – twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie
  • Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Rędziny – prezes Wojciech Kaszub i członkowie Stowarzyszenia

Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie.

Pliki do pobrania

do góry