Nawigacja

Видання IPN укр

RZESZÓW

V edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – Rzeszów, 25 listopada 2016

 • Laureaci, poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko
 • Adam Kantor odbiera odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy
 • Artur Szary laureat Nagrody Honorowej "Świadek Historii"
 • Edward Marszałek odbiera odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy
 • Edward Orłowski odbiera odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy
 • Marcin Zieniewicz odbiera list gratulacyjny od Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego dr. Rafała Czupryka
 • Uczestnicy gali V edycji Nagrody Honorowej "Świadek Historii"
 • TRIO AKORDEONOWE - Mateusz Piliszko, Jakub Skura, Patryk Mokrzycki
 • Dyrektor IPN Oddział Rzeszów dr Dariusz Iwaneczko
 • dr Grzegorz Klebowicz odbiera odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy
 • Odznaczenie "Świadek Historii"

25 listopada 2016 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się V edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.

Nagroda „Świadek Historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej”. Stanowi wyróżnienie przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom w szczególny sposób zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego, wspierającym Instytut w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.

Nagrody wręczył dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, w obecności parlamentarzystów, władz wojewódzkich, oświatowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, służb mundurowych i młodzieży.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że na Podkarpaciu staramy się kultywować pamięć historyczną. Dla Instytutu Pamięci Narodowej olbrzymie znaczenie ma pokazywanie dorobku ludzi i stowarzyszeń, którzy z pasją poświęcają się przekazywaniu kolejnym pokoleniom historii naszych przodków.

V edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” na Podkarpaciu jest ponadstandardowa, wśród nagrodzonych mamy:
Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu, które od ponad 100 lat gromadzi księgozbiory, zajmuje się działalnością wydawniczą, popularyzatorską i naukową,.
Kombatanta – żywą legendę tamtych czasów.
Nauczyciela, który w różnorodny sposób promuje i upowszechnia najnowszą historię w swoim środowisku lokalnym. Jest równocześnie wzorem do naśladowania dla swoich uczniów.
Dyplomatę – w szczególny sposób zajmującego się pochówkami żołnierzy WP poległych w 1939 r. i miejscami pamięci na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Członków Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy dbają o miejsca historyczne, świadczące o bohaterstwie i ofiarach poniesionych przez naród polski, szczególnie leśnikach.

Nagradzamy działania wieloaspektowe, których wspólnym celem jest upamiętnienie historii.

Wydarzenie uświetnił recital w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie TRIO AKORDEONOWE w składzie: Mateusz Piliszko, Jakub Skura i Patryk Mokrzycki, pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego Pawła Palucha, oraz wykład dr. Krzysztofa Malickiego poświęcony postawom polskiej młodzieży wobec przeszłości i historii.

Laureatami V rzeszowskiej edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w 2016 roku zostali:

Adam Kantor
Artur Szary
Edward Marszałek
Edward Orłowski
Marcin Zieniewicz
Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu

Biogramy laureatów w załączniku.

do góry