Nawigacja

POZNAŃ

Gala wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”– IV edycja – Poznań, 28 czerwca 2013

  • Laureaci tegorocznej edycji nagrody Świadek Historii IPN

W piątkowy wieczór, 28 czerwca 2013 roku,  o godz. 20.00 w poznańskiej Scenie na Piętrze, już po raz czwarty, odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Honorowej Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Medal jest inicjatywą tragicznie zmarłego Prezesa IPN, śp. prof. Janusza Kurtyki.

W tym roku uhonorowani zostali:

Moderatorem uroczystości był dyrektor poznańskiego oddziału IPN, dr Rafał Reczek, który w imieniu Prezesa IPN wręczył tegorocznym laureatom medale „Świadek Historii”. 

Laureaci, jak co roku, otrzymali też listy gratulacyjne od Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka.

Gratulacje pod adresem tegorocznych laureatów, w szczególności zaś Lecha Stefaniaka, wyraził w imieniu Prezydenta Konina Józefa Nowickiego, wiceprezydent Konina Sławomir Lorek. 

Część oficjalną uroczystości dopełnił spektakl patriotyczno-historyczny „Czas czerwieni” w wykonaniu Teatru „Odgrywane kapsle” z Wronek. Scenariusz przedstawienia oparty jest na tekstach Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego oraz wspomnieniach ofiar reżimu stalinowskiego – więźniów politycznych osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach. Spektakl wykorzystywał różne elementy sztuki teatralnej – był połączeniem słowa, obrazu, światła, muzyki, śpiewu i tańca.

Nagroda „Świadek historii” jest przyznawana raz w roku polskim oraz zagranicznym Stowarzyszeniom, Instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania  pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.

W Poznaniu po raz pierwszy tytuł „Świadka Historii” przyznano w 2010 roku, od tego czasu w trzech poznańskich edycjach Nagrodę Honorową „Świadek Historii” otrzymało 30 osób/instytucji za ich trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych, dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu ludziach i faktach zachować od zapomnienia, dzięki ich pracy dziś następuje powolny proces odbudowy delikatnej tkanki narodowej pamięci. Wśród nich znaleźli się m.in.: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu, Stowarzyszenie „Poznański Czerwiec 1956”, Janusz Pałubicki, ks. Jarosław Wąsowicz,  Olgierd Baehr.

 

Patroni medialni:
 

patroni   logo_niedziela_m

do góry