Nawigacja

KRAKÓW

II edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – Kraków, 19 czerwca 2013

  • Laureaci nagrody „Świadek Historii" 2013

Pamięć o historii jest nie tylko sprawą tożsamości.
Ma ona także potężne znaczenie obywatelskie.

19 czerwca 2013 roku, o godz. 12.00 w sali Urzędu Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, odbyła się po raz drugi uroczystość wręczenia nagrody „Świadek Historii”.

Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej. Jest nadawana w podziękowaniu za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych. Dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach udało się pamięć o wielu osobach i faktach zachować od zapomnienia. W tym roku po raz drugi nagroda zostanie wręczona w Krakowie, aby uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku nagrodę „ Świadek Historii” otrzymali:

Podczas uroczystości zostały zaprezentowane krótkie filmowe życiorysy laureatów w reż. Dariusza Walusiaka. Uroczystość uświetnił występ chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Honorowy patronat nad Nagrodą Świadek Historii objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

do góry