Nawigacja

Konkursy dla młodzieży

10. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, na prace konkursowe czekamy do 31 maja 2019

Zapraszamy do udziału w 10. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRS

Konkurs adresowany jest do siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodą w tegorocznej edycji konkursu jest zagraniczny wyjazd edukacyjny na Białoruś.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych dziewięciu edycjach, zbierając informacje, zarówno sięgały do książek, jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Taka forma zdobywania wiedzy była szczególnie oceniana przez jury konkursowe. Dzięki temu uczestnikom udawało się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje od ich najbliższych.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Każda praca musi zawierać poprawnie wypełnioną metrykę pracy konkursowej, która pojawi się wkrótce na naszej stronie internetowej. Zgodnie z licznymi prośbami wracamy do tradycyjnej formy pracy, którą należy do nas przesłać do 31 maja br. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, który wyjaśnia szczegóły udziału w konkursie i zawiera harmonogram działań.

Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym http://nekropolie.federacja-katyn.org.pl/biogramy.php?lang=pl  lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie http://ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów znajduje się w załączniku na dole strony.

Nagrodą I stopnia w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły przede wszystkim do miejsc związanych z historią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy m.in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku laureaci wraz z opiekunami wyjechali na Litwę i Łotwę, by zobaczyć miejsca związane z historią Polski i Polaków w tych krajach.  

Oprócz nagrody głównej, w konkursie przyznawane są także nagrody II stopnia. Laureaci II stopnia wraz z opiekunami prac zostaną zaproszeni do Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród rzeczowych (publikacje i gry) połączona ze zwiedzaniem muzeum.

Kwestie regulujące warunki otrzymania nagrody zostały szczegółowo ujęte w regulaminie, dostępnym na stronie.

Partnerem w Konkursie jest Muzeum Katyńskie.

Koordynator konkursu: Artur Kolęda  artur.koleda@ipn.gov.pl 

Prace laureatów I stopnia z dziewiątej edycji konkursu

 

 

 

Zdjęcia z ubiegłorocznego wyjazdu laureatów na Litwę i Łotwę

 

 

Bohaterowie upamiętnieni w dziewięciu edycjach konkursu (PDF)

do góry