Nawigacja

Konkursy dla młodzieży

Wyniki VIII edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”

  • Strona z komiksu Oskara Sochackiego „Młodzik”
    Strona z komiksu Oskara Sochackiego „Młodzik”
  • Strona z komiksu Oskara Sochackiego „Młodzik”
    Strona z komiksu Oskara Sochackiego „Młodzik”

8 czerwca 2020 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała równorzędne tytuły laureatów w każdej z trzech grup wiekowych.

Na konkurs wpłynęło ogółem 161 prac w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat. Były one oceniane przez komisję w następującym składzie:

  • Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)
  • Członek komisji: Katarzyna Jasińska (plastyk, organizatorka kursów szkoleniowych i doskonalących przeznaczonych dla nauczycieli plastyki)
  • Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Edyta Gula (edukator, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)

W tym roku znów otrzymaliśmy wiele wspaniałych prac. Komisja zdecydowała o przyznaniu 18 nagród w kategorii 11 – 13 lat, 15 nagród w kategorii 14 – 16 lat i 6 nagród w kategorii 17 – 19 lat.

Oto laureaci konkursu (w porządku alfabetycznym):

W kategorii 11 – 13 lat:  

  • Zuzanna Balonek, Amelia Kulawik, Nasz Patron – cichy Bohater, opiekun: Anna Kruk
  • Dagmara Bałys, Historia pewnego zdjęcia – losy Antoniego Kozła, opiekun: Agnieszka Wawro
  • Julia Cieleń, Cyrk Skalskiego, opiekun: Mariusz Siuśta
  • Eryk Haduch, Aleksander Paradiuk, Wrześniowy Bohater, opiekun: Barbara Rajtar-Wojdyła
  • Wiktoria Ho, Mój pradziadek Sprawiedliwy, opiekun: K.Wojciechowska
  • Dominik Maria Jakubowski, Polak, Węgier – dwa bratanki, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Mikołaj Maria Jakubowski, Warszawska syrenka, opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Zofia Kacprzak, dziewCZYNY, opiekun: Adrianna Brzezińska
  • Jowita Kłos, „A po nas zawsze muzyka zostanie w Warce…”, opiekun: Katarzyna       Kuśmierska
  • Dawid Kondrat, Treblinka – ucieczka z piekła, opiekun: Ewa Marciszewska
  • Maria Nalberska, 52 błyski szczęścia, opiekun: Anna Gralec
  • Krzysztof Przystupa, Bohaterowie Zielonej Góry, opiekun: Wojciech Tesarczyk
  • Maja Samorańska, Wolność zaczęła się od kotleta, opiekun: Renata Seroka
  • Aleksandra Szymczak, Jan Kowalewski – zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej 1920 r., opiekun: Anna Kasperska
  • Róża Walenciak, Pani Irena, opiekun: Ewa Kasprzak
  • Alicja Wąs, O Polskę niepodległą, opiekun: Urszula Iwańska
  • Martyna Wąs, W obronie stolicy, opiekun: Urszula Iwańska
  • Zuzanna Wróbel, Historia sercem malowana czyli o miłości do dzieci w czasach smutku i grozy, opiekun: Katarzyna Pięta

Wiek 14 – 16 lat:

  • Marta Bąbrych, O Janku K. - historia prawdziwa, opiekun: Jolanta Popławska
  • Marta Cyman, Humanitarność Ireny Sendlerowej, opiekun: Łukasz Reiter
  • Oliwia Czachor, Zuzanna Wojciechowska, Inka 1946 – Historia Inki, opiekun: Katarzyna Piontek
  • Anastasiia Dmitriievna, Moja bohaterka, opiekun: Yuliia Dmitriieva
  • Karolina Jarmoszewicz, Andżelika Plak, Rewolta młodych’68, opiekun: Teresa Błonka
  • Jakub Kurek, Wybory – 3 razy na TAK, opiekun: Iwona Kurek
  • Justyna Łapuć, Docha, opiekun: Aleksandra Łapuć
  • Wiktoria Mielniczek, Ocalić od zapomnienia, opiekun: Anna Cisakowska
  • Agata Misiak, Habemus papam, opiekun: Jacek Kopczyński
  • Hanna Piecha, Tragiczny epizod rybnickich harcerzy, opiekunowie: Mirosław Cębrzyna, Marcin Wieczorek
  • Julia Sikorska, Różyczka, opiekun: Piotr Kazana
  • Karolina Słupecka, Powstanie NSZZ „Solidarność” , opiekun: Monika Młynarczykowska
  • Oskar Sochacki, Młodzik, opiekun: Grzegorz Jeleń
  • Michał Szymaniak, Akcja „Góral” – akcja na 100 milionów, opiekunowie: Agata Komorowska, Grzegorz Nowicki
  • Maciej Wojtas, Cud nad Wisłą, opiekun: Łukasz Migniewicz

Wiek 17 – 19 lat:

  • Kinga Chamik, Wyłom – oczami tych złych, opiekun: Alina Ślimak
  • Lena Gałka, Sierpniowe strajki w Gdańsku - rok 1980, opiekun: Katarzyna Kasprzak-Gałka
  • Marcin Jandura, Marcin Owsiak, Filip Kiszczyński, Skok na Powstanie, opiekun: Krzysztof Tekiel
  • Aleksandra Klawikowska, Sebastian Stefanowski, Niepòdległe Kaszëbë w 100-lecie zaślubin Polski z morzem, opiekun: Grażyna Drewing
  • Julia Pikul, Ludzie lasu, opiekun: Zofia Kukiełka
  • Weronika Wityńska, „Jeszcze nie zginęła”, opiekun: Krzysztof Krężałek

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!

W związku z nietypową tegoroczną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa zdecydowaliśmy o odwołaniu uroczystego finału, natomiast nagrodzone prace będzie można oglądać w listopadzie na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie). Nagrody wraz z dyplomami prześlemy pocztą w najbliższym czasie na adres szkoły laureata. Jesienią, jeśli to będzie możliwe, zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne dla laureatów VIII edycji.

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Miśkiewicz: katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl, tel. 22 581 85 99.

do góry