Nawigacja

Konkurs Audycja Historyczna Roku

Uroczysta gala VII edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku” – Białystok, 28 listopada 2019

Konkurs promuje najambitniejszą twórczość radiową i telewizyjną poświęconą najnowszej historii Polski.

W siedzibie białostockiego oddziału IPN 28 listopada odbyła się uroczysta gala VII edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku”.  Wręczone zostały nagrody: Grand Prix Prezesa IPN, Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku oraz wyróżnienia specjalne dla czterech kolejnych audycji.

Grand Prix Prezesa IPN w kategorii „Wydarzenie” otrzymał film Relikwie autorstwa Jacka Słomińskiego. Reportaż opowiada o niezwykłej historii odnalezionych szczątków bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas remontu budynku, w którym była przeprowadzana sekcja zwłok księdza.

Wręczając nagrodę główną, prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił wagę ambitnej twórczości dziennikarskiej w propagowaniu wiedzy o najnowszej historii Polski. Przypomniał również, że:

w 2019 r. do konkursu było zgłoszonych ponad 50 prac, natomiast przez wszystkie edycje uzbierało się ich już kilkaset. To bardzo cenne materiały – nierzadko dzieła.

Jacek Słomiński, odbierając nagrodę z rąk prezesa IPN, powiedział:

Cieszę się, iż mogłem przedstawić historię szczątków ks. Jerzego Popiełuszki wykradzionych podczas przeprowadzonej po zabójstwie księdza sekcji jego zwłok, która miała miejsce w Białymstoku. Żałuję, że zmarł jeden z bohaterów reportażu, który wykradł wtedy te szczątki i przekazał Kościołowi katolickiemu. Obecnie są relikwiami błogosławionego.

Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, przyznawaną w kategorii, „Losy” otrzymał Ryngraf autorstwa Roberta Krauza i Doroty Kani. Reportaż opowiada o tym, jak w kwietniu 2017 r. podczas prac poszukiwawczych IPN na Bródnie znaleziono przy szczątkach ryngraf i o tym, co udało się autorom w związku z tym znaleziskiem ustalić.

Nagroda w tej kategorii wręczana jest każdego roku w listopadzie, przy okazji rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego (1919-2010), ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który urodził się w Białymstoku i był z tym miastem związany. Zginął w katastrofie smoleńskiej.

Słuchowisko Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności Agnieszki Czarkowskiej, Gabrieli Walczak oraz Waldemara Modestowicza o trzech tysiącach Polaków wywiezionych w 1944 r. do Ostaszkowa zdobyło nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna”. Wręczając nagrodę, dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela zaznaczył, że jest to już kolejna nagrodzona audycja autorstwa Agnieszki Czarkowskiej. Podziękował wszystkim twórcom słuchowiska za kontynuowanie procesu utrwalania i popularyzowania historii regionu.

Ponadto Jury przyznało wyróżnienia specjalne: dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Poznaniu – dziełu pt. Szef, którego autorem jest Cezary Galek; dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Lublinie – Z okruchów pamięci Małgorzaty Furgi, zaś dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Rzeszowie – Orlęta bronią przemyskiego gniazda Agnieszki Niemiec.

Jury za specjalne wartości doceniło wyróżnieniem reportaż Dominum montes – góry Jana Pawła II autorstwa Adama Kraśnickiego.

Obecna na uroczystej gali córka prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – Jagoda Kaczorowska podziękowała całej społeczności Białegostoku za pamięć o zmarłym ojcu oraz za zaangażowanie w upamiętnienie 100. rocznicy jego urodzin. Wyznała:

Gdy przyszłam na świat, to nie mieliśmy niczego z Białegostoku, oprócz pamięci o tym mieście. I dlatego słowo „pamięć” było zawsze bardzo ważne. Jestem wzruszona, że w tej chwili w Białymstoku jest tak wiele miejsc związanych z życiem i działalnością mojego ojca.

Na zakończenie gali konkursu „Audycja Historyczna Roku” białostocki oddział IPN przygotował miłą niespodziankę w postaci tortu z okazji urodzin Ryszarda Kaczorowskiego. Gościom zostały wręczone również pamiątkowe znaczki jubileuszowe, wydane na tę okoliczność przez IPN oraz Pocztę Polską.

Obecny na uroczystości minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podziękował prezesowi IPN oraz dyrektorowi Oddziału za propagowanie treści historycznych w tak przystępnej formie. Wyraził nadzieję, że w kolejnych latach zgłoszeń do konkursu będzie jeszcze więcej.  

Podsumowując uroczystość, dyrektor Piotr Kardela pogratulował wszystkim twórcom. Poinformował, że Oddział IPN w Białymstoku przygotował dwie wystawy dotyczące bł. ks. Jerzego Popiełuszki w językach angielskim i włoskim. Wystawa w języku włoskim zostanie zaprezentowana na początku grudnia w Rzymie, a druga – w pierwszym kwartale 2020 r. w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Relikwie, uhonorowanego nagrodą Grand Prix Prezesa IPN:

 

 

Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Audycje radiowe lub telewizyjne są oceniane w następujących kategoriach:

Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN;

Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego;

Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.

do góry