Nawigacja

Konkurs Audycja Historyczna Roku

Gala VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku – Białystok, 26 listopada 2018

 • Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Zuzanny Dworakowskiej Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Zuzanny Dworakowskiej
 • Od lewej: poseł Dariusz Piontkowski z małżonką, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela Od lewej: poseł Dariusz Piontkowski z małżonką, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela
 • Zaproszeni goście Zaproszeni goście
 • Uczestnicy uroczystości Uczestnicy uroczystości
 • Uczestnicy uroczystości Uczestnicy uroczystości
 • Uczestnicy uroczystości Uczestnicy uroczystości
 • Zaproszeni goście Zaproszeni goście
 • Przemawia prezes IPN dr Jarosław Szarek Przemawia prezes IPN dr Jarosław Szarek
 • Film Klerycy w komunistycznej armii zgłoszony przez Elżbietę Szumiec-Zielińską i Stanisława Królaka z TVP Historia w kategorii „Wydarzenie” otrzymał Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Film Klerycy w komunistycznej armii zgłoszony przez Elżbietę Szumiec-Zielińską i Stanisława Królaka z TVP Historia w kategorii „Wydarzenie” otrzymał Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
 • Krzysztofowi Korwina-Piotrowskiemu za Kinderlager Pogrzebin nagrodę specjalną wręcza dr hab. Piotr Kardela Krzysztofowi Korwina-Piotrowskiemu za Kinderlager Pogrzebin nagrodę specjalną wręcza dr hab. Piotr Kardela
 • Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze Annie Kołodziejczyk wręcza dr Paweł Warot Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze Annie Kołodziejczyk wręcza dr Paweł Warot
 • Katarzynie Michalak za WLublinwzięte nagrodę wręczył dr hab. Piotr Kardela Katarzynie Michalak za WLublinwzięte nagrodę wręczył dr hab. Piotr Kardela
 • Harcerze - uczestnicy uroczystości Harcerze - uczestnicy uroczystości
 • Zaproszeni goście Zaproszeni goście
 • Wywiadu udziela dr Jarosław Szarek Wywiadu udziela dr Jarosław Szarek
 • Przewodniczący Jury - Jan Ruman Przewodniczący Jury - Jan Ruman
 • Zaproszeni goście Zaproszeni goście

Zgodnie z regulaminem konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach oraz dwa wyróżnienia specjalne.

Film „Klerycy w komunistycznej armii”, zgłoszony przez Elżbietę Szumiec-Zielińską i Stanisława Królaka z TVP Historia w kategorii „Wydarzenie”, otrzymał Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: nagrodę w wysokości 10 tys. zł w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku. W 1959 r. władze komunistyczne złamały porozumienie z Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Film opowiada o przymusowym powoływaniu do wojska kleryków seminariów duchownych w okresie trwania reżimu komunistycznego.

Wręczając nagrodę główną, prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którym nie dane było żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Podziękował wszystkim dziennikarzom i twórcom biorącym udział w konkursie, bowiem dzięki nim te utrwalone na płytach historie pomogą zachować pamięć o tych fundamentalnych wydarzeniach.

Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w wysokości 8 tys. zł, przyznawaną w kategorii „Losy”, otrzymała Magda Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za „Listy z Ravensbrück” z rąk przewodniczącego Jury – Jana Rumana. Audycja opowiada o listach lubelskich harcerek z Ravensbrück, których treść była źródłem informacji dla BBC i Senatu USA o niemieckich eksperymentach medycznych. Pisane były moczem jako atramentem sympatycznym na wewnętrznej stronie ocenzurowanych kopert.

Nagrodę dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna” i 5 tys. zł Jury przyznało Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin za „WLublinwzięte”. Audycja mówi o kobietach, które zmieniły oblicze Lublina i wciąż mogą inspirować. Z opowieści o czterech bohaterkach wyłania się wpisany w pejzaż miasta uniwersalny portret kobiety odważnej, zdeterminowanej, pragnącej wpływać na rzeczywistość, ale niestety zapomnianej. Nagrodę wręczył dr hab. Piotr Kardela, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, który podziękował dziennikarzom za utrwalanie historii regionalnej.

Wyróżnienie specjalne dla audycji związanej z obszarem działania Oddziału IPN w Krakowie Jury przyznało Krzysztofowi Korwin-Piotrowskiemu za „Kinderlager Pogrzebin”. Jest to pierwszy film dokumentalny o zbrodni dokonanej przez Niemców na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg. W 1943 r. w Pogrzebieniu koło Raciborza mieścił się obóz, w którym w okropnych warunkach przetrzymywano około 200 polskich dzieci.

Kolejne wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze otrzymała audycja „Ballada o pieśni” Anny Kołodziejczyk. W 2018 r. mija 40 lat od powstania „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Reportaż opowiada o prawdziwej historii pieśni, która stała się hymnem milionów Polaków w niezwykle trudnym okresie PRL-u.

W uroczystej gali, która odbyła się w siedzibie białostockiego oddziału IPN, uczestniczyli przedstawiciele środowisk dziennikarskich z całego kraju, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, poseł Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych i kulturalnych, harcerze oraz mieszkańcy miasta Białegostoku.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Zuzanny Dworakowskiej przy akompaniamencie Grzegorza Perkowskiego.

Ideą ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku" jest promowanie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej związanej z najnowszą historią Polski. Idea konkursu powstała w białostockim oddziale IPN. Pierwsza edycja odbyła w 2013 r. W tym roku zgłoszono do konkursu aż 50 reportaży radiowych i telewizyjnych z całego kraju. Nagrody wręczane są zawsze 26 listopada, w dniu urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

W skład Jury weszli: red. Jan Ruman, dr Paweł Skubisz, dr Dariusz Iwaneczko, red. Janina Jankowska oraz reż. Arkadiusz Gołębiewski.

NAGRODZENI

Elżbieta Szumiec-Zielińska – dziennikarka telewizyjna i prasowa. Autorka wydanej w 2017 r. książki „Żywe torpedy 1939”. Od 1995 r. współpracuje z TVP S.A. Jest autorką reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce m.in. historycznej, obronnej, militarnej i społecznej, m.in. Warszawa 1920. Portret zagrożonego miasta, Gramota, czyli walka komunistów z analfabetyzmem. Od 2006 r., czyli od powstania, współpracuje z TVP Historia. Realizuje tu m.in. program Spór o historię i Jak było?. Nominowana w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Roku w kategorii Wydarzenie za program Więzienie przy Rakowieckiej. Stalinowskie wrota piekieł". Laureatka Nagrody Specjalnej SIGNIS na XXVIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2013 na film Quo vadis, homo?, I Nagrody na XVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie w kategorii „Filmy Edukacyjne” za film Bastion Świętokrzyski" (2002 r.), Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Wojsko i Narody w Rzymie za film Nadzieja” (1998 r.), I Nagrody na tym festiwalu za film Siły Zbrojne RP” (1997r.), II Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Tematyce Wojskowej w Buenos Aires za film Wojsko Polskie – cztery pory roku” (1997).

Stanisław Królak – dziennikarz prasowy i telewizyjny. Doktor nauk teologicznych. Od 30 lat czynnie uprawia zawodu dziennikarza – od ponad dwudziestu lat w Telewizji Polskiej SA, od 11 lat w TVP Historia. Jest autorem kilkuset artykułów i publikacji drukowanych m.in. w „Tygodniku Gdańskim”, „Tygodniku Solidarność”, „Czasie”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Odrze”. Autor i współautor kilkuset filmów i programów telewizyjnych. Laureat Grand Prix (wraz z Pawłem Woldanem)  XVIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2003 za film Pasterz. Ksiądz kardynał Kazimierz Świątek”. Jest autorem wydanej w 2017 roku  książki, monografii pt. "Pasterz na tle epoki. Ksiądz Kazimierz kardynał Świątek".

Magda Grydniewska – od blisko 30 lat jest związana z Polskim Radiem Lublin. Od początku pracuje w Redakcji Informacji. Reportażem zajmuje się, przygotowując audycje historyczne. Jest laureatką między innymi pierwszego konkursu IPN za reportaż „Zawieszka z Sobiboru” (współautor Katarzyna Michalak). Jest także laureatką nagrody specjalnej jury głównego SDP, a także nagrody specjalnej KRRiTV oraz nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego w konkursie GRAND PiK 2018 za reportaż Listy z Ravensbruck.

Katarzyna Michalak – łodzianka, z wykształcenia polonistka. Od 2001 r. pracuje w Redakcji Reportażu Radia Lublin, którą kierowała od 2011 do maja 2018 roku. W 2003 roku ukończyła prestiżową EBU Master School on Radio Features. W latach 2011–2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego przy Europejskiej Unii Nadawców. Była głównym koordynatorem 41. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów, która odbywała się w Lublinie w maju 2015 roku. Zajmuje się również popularyzowaniem sztuki świadomego słuchania. W latach 2012–2014 prowadziła comiesięczne spotkania słuchaczy z reportażem Na własne uszy” w klubie Czarny Tulipan, obecnie prowadzi te spotkania w Cafe Próba. Laureatka znaczących nagród: 2005 – Prix Europa Berlin (wspólnie z Moniką Hemperek) – „Chłopcy z Wygnanki”, 2006 – Reportażysta Roku, 2006 – Prix Italia – Niebieski płaszczyk”, 2009 – Prix Italia (wspólnie z Dorotą Hałasą) – Modlitwa zapomnianej”, 2014 – Prix Marulić – Złoty chłopak”, 2015 – Złoty Mikrofon, 2017 – Prix Bohemia (wspólnie z Agnieszką Czyżewską Jacquemet) – „Marmur i dzieci”.

Krzysztof Korwin-Piotrowski – reżyser i scenarzysta filmu, dziennikarz i reżyser telewizyjny (od 1992 r.), scenarzysta i reżyser teatralny (od 2001 r.), wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca około 400 audycji, emitowanych na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej TVP. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Za Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie. Film był prezentowany między innymi w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery „Kartoteki”) i na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada). W 2011 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej za reżyserię filmów dokumentalnych o słynnych gliwiczanach. W 2015 roku wygrał plebiscyt „Dziennika Zachodniego”: Lider Roku 2014 w Gliwicach „za artystyczne propagowanie pamięci wybitnych gliwiczan, przedstawicieli świata kultury, w szczególności za zrealizowanie wyjątkowego koncertu „Matka i Syn odchodzą”, poświęconego pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów. W czerwcu 2018 roku Krzysztof Korwin-Piotrowski otrzymał II nagrodę w Konkursie Dziennikarskim „Silesia Press” za reżyserię filmu „Kinderlager Pogrzebin”.

Anna Kołodziejczyk – urodzona w 1979 r. w Zwoleniu. Dzieciństwo i „pierwszą” młodość spędziła w Lublinie; autorka związana ze środowiskiem Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego (absolwentka studiów podyplomowych „Laboratorium Reportażu” rocznik 2014/2015) oraz Laboratorium Reportażu w Trójce. Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w latach 90. w młodzieżowej redakcji „Kuriera Lubelskiego”. W swoich reporterskich poszukiwaniach koncentruje się przede wszystkim na tematyce kulturalnej, historycznej i społecznej.

Relacje w mediach:

https://www.tvp.info/40156170/audycja-historyczna-roku-film-tvp-uhonorowany

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/162425

https://www.dzieje.pl/filmy/final-ogolnopolskiego-konkursu-ipn-audycja-historyczna-roku

https://bialystok.tvp.pl/40163485/27112018-godz-1830   (min. 7:55)

 

do góry