Nawigacja

Konkurs Audycja Historyczna Roku

Film dokumentalny „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” Marka Widarskiego zwycięzcą w konkursie na Audycję Historyczną Roku 2015 – Białystok, 26 listopada 2015

Film dokumentalny „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację filmową Armii Krajowej, otrzymał Grand Prix w III edycji ogólnopolskiego konkursu na Audycję Historyczną Roku, zorganizowanym przez IPN. 

Jak co roku, gala rozdania nagród odbyła się w Białymstoku 26 listopada, w dniu urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który pochodził z Białegostoku. W tym roku rozstrzygnięcie odbyło się w ramach 15-lecia IPN.

Celem konkursu jest popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach dziennikarskich. Jego inicjatorem jest białostocki oddział IPN. Na konkurs przesłano ponad 70 materiałów filmowych i radiowych z całego kraju, do finału zakwalifikowano 15 z nich. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Losy” oraz „Historia regionalna”. 

Prezes IPN Łukasz Kamiński mówił, że praca twórców audycji jest „wielki wsparciem” dla działalności edukacyjnej IPN. „Państwo często potrafią zrobić, coś, czego my nie potrafimy. Poruszyć takie struny, dosięgnąć takich emocji, których nam, zwłaszcza historykom i pracownikom naukowym, nie udaje się w naszych pracach wywołać”. 

Główną nagrodę – Grand Prix Prezesa IPN w kategorii „Wydarzenia” zdobył film dokumentalny „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” autorstwa Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację filmową Armii Krajowej. Film opowiada o przygotowaniu i służbie powstańczej służb sanitarnych w oparciu o relacje uczestników wydarzeń. Autor dokumentu jest reżyserem filmów o tematyce wojennej, kształtowaniu postaw patriotycznych w szeregach AK i strukturach powojennego podziemia. 

W kategorii „Losy” nagrodę im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego otrzymał dokument „Krystyny Kuty 25 lat wolności”, której autorem jest Mirosław Rogalski z RMedia. Film przywołuje historię legendarnej działaczki toruńskiej opozycji – Krystyny Kuty, która była wielokrotnie więziona i internowana za aktywność na rzecz niepodległej Polski i pracuje od 25 lat jako sprzątaczka.

Nagroda dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna”, przyznawana za prace o tematyce związanej z terenem działania białostockiego IPN, przypadła audycji „Rozstrzelany zegarek” Agnieszki Czarkowskiej z Polskiego Radia Białystok. To opowieść o poszukiwaniu właściciela tytułowego złotego zegarka, znalezionego w jednej z jam grobowych przy białostockim Areszcie Śledczym, gdzie IPN prowadził poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. 

W konkursie przyznano też trzy wyróżnienia: za specjalne wartości poznawcze dla filmu dokumentalnego „Tam, gdzie nie kwitną jabłonie” Eugeniusza Szpakowskiego z TVP Białystok, filmu „Tragedia górnośląska 1945” autorstwa Aleksandry Fudali i Adama Turuli z TVP Katowice (wyróżnienie dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dla produkcji szczególnie związanej z tematyką śląską) oraz audycji „Sprawa Suwarta” Piotra Świątkowskiego z Radia Merkury (wyróżnienie dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu).

do góry