Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wirtualne upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej z inicjatywy Prezydenta RP

  • Źródło: Prezydent.pl
    Źródło: Prezydent.pl

 

W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie Ofiar tej narodowej tragedii.

 Zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.80rocznicakatynia.pl/

W wystosowanym z tej okazji specjalnym przesłaniu Prezydent napisał: My, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu. Wspominamy go teraz, w 80. rocznicę zbrodni, inaczej niż planowaliśmy – w formie wirtualnej ekspozycji. Bo także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski.  –Uczcijmy bohaterów wolnej Rzeczypospolitej. I przekazujmy młodemu pokoleniu Polaków ich etos i dziedzictwo – zaapelował Prezydent.

Upamiętnienie w postaci wirtualnej ekspozycji przywołuje z imienia i nazwiska oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zmordowanych przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje, a także oddaje hołd tysiącom pomordowanych, których miejsca pochówku do dziś nie zostały odnalezione.

do góry