Nawigacja

Aktualności

Obchody 82. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła – Wrocław, 8 marca 2020

6 marca 1938 r. w Berlinie ogłoszono Prawdy Polaków spod Znaku Rodła. Fakt ten miał miejsce podczas I Kongresu Polaków w Niemczech, który był największą w historii manifestacją narodową Polaków mieszkających u zachodniego sąsiada II RP w okresie międzywojennym. W 82. rocznicę tego wydarzenia pod patronatem Oddziału IPN we Wrocławiu odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków spod Znaku Rodła.

W 82. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła miały miejsce we Wrocławiu całodniowe uroczystości, które w historycznym centrum miasta – na Ostrowie Tumskim – zgromadziły przedstawicieli szkół i patriotycznych organizacji z całego kraju oraz władz samorządowych i parlamentarzystów.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu reprezentował Marek Gadowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, który złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Prawdy Polaków spod Znaku Rodła. Ta tablica memoratywna przytwierdzona jest do muru kościoła św. Marcina – kościoła szczególnego dla Polonii wrocławskiej przed II wojną światową. Uroczystość otrzymała asystę kompanii honorowej Wojska Polskiego, a hymn państwowy i Rotę odegrała Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi „Głogów”. Po mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela dalsze obchody przeniosły się pod aulę Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie miała miejsce degustacja wojskowej grochówki i 100-kilogramowego tortu z biało-czerwonym lukrem i symbolem Rodła. W samej auli odbyła się część artystyczna upamiętniająca Polaków żyjących w Republice Weimarskiej i III Rzeszy.

 

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła:

1. Jesteśmy Polakami 

2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

3. Polak Polakowi bratem

4. Co dzień Polak narodowi służy

5. Polska matka naszą. Nie wolno mówić o matce źle

Kościół św. Marcina we Wrocławiu

Niewielki kościół św. Marcina jest jedyną ocalałą budowlę wchodzącą w skład dawnego zamku piastowskiego we Wrocławiu. Prawdopodobnie był kaplicą cmentarną ufundowaną przez księcia Henryka Probusa. W okresie międzywojennym (19211939) służył wrocławskiej Polonii – odbywały się tutaj nabożeństwa w języku polskim. Jak napisał Edmund Jan Osmańczyk*, ostatnie nabożeństwo po polsku odprawił w nim 17 września 1939 r. pochodzący z Opola ks. Józef Sikora, który następnie wpisał w kościelnej księdze po polsku takie słowa:

I nie ustaniemy w walce, siłę słuszności mamy I mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy!

*Edmund Jan Osmańczyk, Wisła i Kraków to Rodło, Warszawa 1985, s. 180.

Związek Polaków w Niemczech

Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku. Więcej o nim tutaj»

Wystawa IPN „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”

Wystawa IPN „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary” powstała na osiemdziesiąlecie Kongresu Polaków w Niemczech. Więcej o wystawie tutaj»

do góry