Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie działań IPN Gdańsk związanych z obchodami Roku Anny Walentynowicz – Gdańsk, 4 grudnia 2019

W programie briefing prasowy, prelekcja dla uczniów szkół średnich, złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz.

W siedzibie IPN Gdańsk 4 grudnia odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowane zostały tegoroczne działania Oddziału mające na cele popularyzację wiedzy o życiu Anny Walentynowicz.

–  Przede wszystkim dotarliśmy do opinii publicznej, do uczniów, do młodzieży z informacjami dotyczącymi życiorysu jednej z najważniejszych działaczek protestu społecznego, który my określamy mianem Solidarności. To był wielki związek zawodowy i Anna Walentynowicz była wybitnym, wielkim działaczem związkowym; praca społeczna była bardzo ważna w jej życiu – podkreślił prof. M. Golon.

–  Osiągnęliśmy w swoich tegorocznych działaniach więcej niż plan minimum – wyjaśniał Krzysztof Drażba. Często było tak, że to instytucje zwracały się do nas o przesłanie plików produkcyjnych wystawy o Annie Walentynowicz, jak choćby Instytut Polski w Bratysławie, gdzie ekspozycja została przetłumaczona na język słowacki czy Przystanek Historia w Londynie. Wystawa trafiła także do Nowego Jorku czy Seattle i nadal jeździ po całym świecie.

Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego IPN, który koordynował medialnie rok poświęcony „Annie Solidarność” podsumował, że głównym zadaniem działań było dotarcie do miejsc, w których pamięć o Annie Walentynowicz nie jest jeszcze tak powszechna.

– Stąd m.in. Grudziądz czy Gołdap, ale także Wielka Brytania czy USA, czyli te miejsca, gdzie ten temat wymaga stałego przypominania. 

– To nie jest tak, że rok Anny Walentynowicz się kończy, a my przestajemy aktywnie działać. Planujemy podjąć współpracę z przewodnikami turystycznymi i organizacjami w Gdańsku, by nadal promować postać Anny “Solidarność” – podsumował.

Podczas briefingu zostały przypomniane tegoroczne wydarzenia oraz wcześniejsze inicjatywy: 

Gdańsk: Spotkanie „Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych”;

Londyn: Prelekcja o „Annie Solidarność” na Przystanku Historia w Londynie; 

Grudziądz: „Prezentacja wystawy Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010”;

Gołdap: wykład „Refleksje o życiu Anny Solidarność”;

Wystawa „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010”;

Album „Anna Walentynowicz 1929–2010”;

Broszura „Anna Walentynowicz (1929-2010)” z serii „Patroni naszych ulic”. 

I wiele innych. 

Po zakończonym briefingu wykład pt. „Anna Walentynowicz i jej walka z komunizmem” wygłosił dla uczniów szkół średnich dr Piotr Brzeziński (IPN Gdańsk).

Podsumowanie działań IPN Gdańsk związanych z obchodami Roku Anny Walentynowicz rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz przy Alei Grunwaldzkiej oraz na grobie bohaterki Solidarności na Cmentarzu Srebrzysko. Delegacji IPN towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność” oraz zaproszeni dziennikarze.

Tego dnia przedstawiciele IPN Gdańsk odwiedzili także wystawę „Znani niezapomniani” (Cmentarz Srebrzysko), która przedstawia m.in. sylwetki zmarłych bohaterów Solidarności i opozycjonistów, w tym Annę Walentynowicz.


Relacje z licznych inicjatyw IPN Gdańsk wpisujących się w Rok Anny Walentynowicz można znaleźć tutaj. 

do góry