Nawigacja

Aktualności

Prezentacja projektu Archiwum Pełne Pamięci i konkurs filmowy „Widziałem wojnę…” – Gdynia, 27 września 2019

To wszystko podczas panelu Archiwum IPN na XI Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Zapraszamy do udziału w poświęconym działaniom Archiwum IPN panelu dyskusyjnym, zorganizowanym w ramach XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Start 27 września, w godz. 16.10–17.40. 

W trakcie spotkania szerzej zaprezentowany zostanie projekt Archiwum Pełne Pamięci, mający na celu  zachowanie pamięci o losach Polaków w kraju i za granicą w XX w. W ramach projektu Archiwum pozyskuje do zasobu dokumenty od osób prywatnych, a także z instytucji krajowych i polonijnych.

Przekazane materiały są poddawane konserwacji, zabezpieczane, digitalizowane, a następnie  udostępniane. Najcenniejsze nabytki stanowią podstawę przygotowywanych przez Instytut publikacji i wystaw. W trakcie spotkania omówione i zaprezentowane zostaną najciekawsze kolekcje pozyskane w ramach APP do zasobów Centrali i Oddziału IPN w Gdańsku. 

W ramach panelu zainaugurowany zostanie także konkurs filmowy „Widziałem wojnę…”, przygotowany w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Konkurs zapowiada spot, który zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na spotkaniu. Konkurs skierowany jest do ludzi młodych i ma na celu promocję wiedzy o zasobie archiwalnym Instytutu i o losach obywateli polskich podczas II wojny. Zadaniem uczestników jest realizacja krótkich materiałów filmowych nawiązujących do wybuchu II wojny światowej.

Przy tworzeniu klipów można wykorzystać materiały, które będą  udostępniane na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, dokumenty przechowywane w domowych archiwach lub relacje naocznych świadków.

do góry